2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Konut Değeri Nasıl Belirleniyor?

Konut Değeri

Konut son yıllarda ülkemizde ve Türkiye’de sayısını oldukça artıran bir alana girmeyi başarmıştır. Artan nüfus ve çok evde az yaşama gibi durumlar bu konutların da bir hayli çoğalmasına yol açmıştır. İşte bu yüzden de konutlar hakkında merak edilen birçok soru meydana gelmiştir. Bir ev alırken veya satarken düşünülen tek durum bu konut değeri ne kadar edeceği olmaktadır. Bu konuda anlaşan satıcı ve alıcı ile işlemler hızlı bir şekilde ilerler. Birçok kişi şu anda ev alırken ya da satarken aldığı ya da verdiği konutun ne kadar ettiğini ve bu ederin nasıl hesaplandığı konusunu araştırmaktadır.

Bir konut almak için yapılabilecek en doğru durum evi aldığınız bölgedeki diğer evler ile karşılaştırma yapmanız olacaktır. Evinizin hangi cepheye baktığını, kaç metre kare alana sahip olduğu, bu evlerin yapılma zamanı, kaç yıldır o evin olduğu gibi faktörler konut değerini belirlemede en etkili faktörlerden biridir. Bunun yanında konut değerini etkileyen bir diğer önemli mevzu ise bu konutun hangi alanda ya da hangi mevkide bulunduğu olmaktadır. Alacağınız ya da satacağınız konutun hastane, çarşı, alışveriş merkezi, ulaşım, sosyal aktive yerleri gibi daha birçok faktör konut değerini etkiler. Sosyal açıdan her ne kadar gelişmiş olursa konutun etrafı gayrimenkul satış fiyatı da bu duruma göre değer kazanmaktadır.

Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut alırken ve satarken değerinin anlaşılması ve aldığınız binanın güvenli ve yeni olması için dikkat edilmesi gereken  birçok özellik vardır. Bu özelliklere dikkat edildiği sürece konut alım satımında zarar etmeden ve pişman olmadan işlemleriniz güzelce yılında devam eder. Evin değerini artıran özellikler her zaman binayı daha harika bir şekle ulaştırır. Binaların yeni olması güvenlik ve ulaşım alanında gelişip olup sosyal aktive bakımından yeterli olması dairenin güneş alan yerde ön ve güney cephesinde olması ara kat olması yeni olması içinin gelişmiş olması ve manzara bu evin değerini arttıran diğer faktörlerden biridir. Manzara bile bir evin değerini belirler ve fiyatında değişiklik yapmaktadır. Bu yüzden ev alırken detaylı ve bilgili kişi tarafından yardım alarak işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Bir alanda bulunan evler birbirlerinin tamamen aynısı olmasa da taşıdı özellikler aynı derecede olmaktadır. Bu yüzden de ev alırken yanındaki ve çevresindeki evleri de inceleyip hangi müteahhit tarafından yapıldığını öğrendikten sonra gerekirse müteahhit tarafından yapılan diğer evleri de detaylı bir şekilde araştırmak gerekir.

Sağlam Konutun Avantajları

Konut alırken nelere dikkat edilmesi ve konut fiyatlarının nelere göre değişiklik gösterdiğini yukarıda belirtmiş olsak da bazı kişiler için para vermek oldukça zor bir durumdur. Sağlam ve dikkat edilmesi gereken tüm özellikler esas alındığı zaman konut fiyatlarında artış meydana gelir ve bu yüzden de kişiler bazen bu ücretleri fazla gördüğü için ev alma işleminde bazı hatalara düşmektedir. Her ne kadar fiyat başta pahalı olsa da alınan evin temiz ve kaliteli olması durumunda bir daha ev içine para harcama durumunuz olmaz. Bu yıllarca devam edeceği için sizin için oldukça avantajlıdır. Fakat vermediğiniz ve daha ucuza bir daire aldığında zaman sürekli daireye farklı amaçlarla para ödemek zorunda kalırsınız ve bu yüzden de aynı eşit duruma gelmiş olur. Bu yüzden en sağlam ve en temiz şekilde bunun araştırılıp en doğru biçimde alınarak sizde yeni ve modern bir daire sahibi olma imkanına kavuşabilirsiniz. Birevim firmasından da yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 6 =