2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

kütük ev

Müstakil bir eve sahip olmak isteyen çoğu kişinin aklından geçen seçeneklerden olan kütük evler, isminden de anlaşılabileceği gibi yekpare ağaç kütükler kullanılarak inşa ediliyorlar. Yüzlerce, belki de binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan bu evler, dünyanın pek çok bölgesinde çok uzun zamandır kullanılıyorlar. Esas olarak İskandinavya ve diğer kuzey bölgelerinde yaygın olan kütük evler ülkemizde de oldukça köklü bir geçmişe sahip olsalar da Anadolu’da kütük evlere benzer bir yapılanmadan söz etmek pek mümkün değil. Şimdi bu evlerin teknik özelliklerini, maliyetlerini, avantaj ve dezavantajlarını ele alalım…

Kütük Evlerin Özellikleri

Kütük evlerin özellikle yangına dayanıksız olduğu iddiası tamamen yanılgıdan ibarettir. Özellikle son teknoloji kullanılarak işlenmiş ahşap malzemelerin kullanıldığı bu evlerin yangın dayanımları son derece yüksektir. Kütük evlerle ilgili bir diğer yanlış düşünce de bu evlerin sürekli ve zorlayıcı bir bakıma muhtaç olduklarıdır. Birkaç senede bir asgari bir bakım yapıldığında kütük eviniz torunlarınıza bile rahatlıkla kalacak kadar uzun süre ayakta duracaktır.

Kütük evler ilkel malzemelerle yapılan evler olarak akıllarda yer etmiş olsa da bu durum kütük evlerin betonarme evlerden çok daha üstün olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kütük evler bir taşıyıcı olmaksızın uzun ve tek parça ağaç kütüklerinin birbirlerine kenetlenmesi prensibiyle inşa edildikleri için hem bu kenetlenmeden hem de oldukça hafif olmalarından ötürü depreme son derece dayanıklı yapılar olarak ön plana çıkıyorlar. Bu evlerin en önemli özelliklerinden biri de şaşırtıcı bir yalıtım değeri sunuyor olmalarıdır. Kütükler kullanılarak inşa edilen evler, içerideki ısıyı korur, ısınma bütçesini aşağıya çekerken aynı zamanda nefes alan sağlıklı bir ortam yaratırlar.

Kütük Ev Fiyatları

Kütük ev her bakımdan betonarme yapılardan avantajlı olsalar da maliyeti itibariyle biraz zorlayıcı olabilirler. Son derece şık ve iddialı olan bu evlerin maliyetleri benzer yapılara göre yüksektir. Fiyatları itibariyle pahalı sayılabilecek kütük evlerin metrekare bazında fiyatları, her firmaya göre değişken olmak üzere ortalama 500 ile 1000 Euro arasında farklılık gösteriyor.

  • 240 metrekare büyüklüğünde dubleks 4 oda ve 1 salondan oluşan bir kütük ev 385.000 TL’dir.
  • 108 metrekare büyüklüğünde tek katlı 2 oda ve 1 salondan oluşan kütük ev 150.000 TL’dir.
  • 147 metrekare büyüklüğünde tek katlı bir kütük ev fiyatı 180 TL’dir.
  • 60 metrekare asimetrik tasarıma sahip ikiz ahşap kütük ev 75.000 TL’dir.
  • 70 metre kare büyüklüğünde 2 oda ve açık mutfak tasarımına sahip bir kütük ev 88.000 TL’dir.

Kütük Evlerin Avantajları

Kütük evler yalıtım değerleri, yangın ve deprem dayanımı ve estetik özelliklerinden dolayı betonarme yapılara oranla çok daha avantajlıdırlar. Bunların dışında bu evler çok kısa sürelerde ve aklınıza gelebilecek hemen her yere kurulabilirler. Örneğin, iki oda ve bir salondan oluşan 60 metrekarelik bir kütük ev modeli, uzman ekipler tarafından bir hafta gibi bir sürede tamamen kurulabiliyor. Bu da betonarme yapılara göre zaman avantajı sağlıyor. Kütük evlerin bir diğer önemli avantajı da en sıcaktan en soğuğa kadar her türlü iklim için elverişli olmaları olarak göze çarpıyor.

Kütük evinizi gittiğiniz yere götürebilmeniz de bir diğer avantaj. Bulunduğunuz bölgeden taşınmanız gerektiğinde evinizi söküp gittiğiniz yere götürerek onlarca yıl kullanmaya devam edebilirsiniz. Maliyet dışında kütük evler için herhangi bir dezavantajdan bahsetmek mümkün görünmüyor. Bu maliyet de uzun vadede kullanımda kendini defalarca amorti ettiğini belirtmekte fayda var.

Kütük evlere karşı mesafeli olunmasının bir diğer nedeni ahşap malzemelerden hoşlanmamak olabilir fakat bu anlamda bir kütük evi yakından görmeden karar verilmemesi gerekiyor; çünkü bu evler son derece estetik yapıları ile göz doldurmaktadırlar. Kütük evler her zevke göre farklı tasarım, model ve renk seçeneği sundukları için her beğeniye hitap ederler.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =