990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Tek Katlı Ev Maliyeti Ne Kadar?

Tek Katlı Ev

Özellikle şehir stresinden sıkılan ve apartman hayatından uzaklaşmak isteyen bireylerin tercihi olan tek katlı müstakil evler, giderek daha çok talep görüyorlar. Yaşam özgürlüğü sunan bu evler, sahiplerine ferah ve huzurlu bir yaşam sağladıkları için tercih ediliyor. Bu noktada evini sıfırdan yaptırmayı düşünenler ise maliyet hesaplaması yapıyorlar.

Müstakil evlerle ilgili olarak en fazla araştırılan konular, 100 metrekare müstakil ev maliyetinin ne kadar olduğu ve 100 metrekare inşaat maliyetinin ne kadar olduğu konularıdır. Müstakil bir ev yaptırmak istediğinizde seçim şansı tamamen size aittir. Tek katlı evinizi ister 2 oda bir salon dilerseniz de 3 oda bir salon şeklinde yaptırabilirsiniz. Müstakil ev maliyet hesaplama sonuçları evin durumuna ve büyüklüğüne göre değişim gösterecektir. Evin büyüklüğünün artması durumunda, malzeme miktarı da artacağı için doğal olarak maliyet de artacaktır.

2021 Yılında 100 Metrekare Ev Kaba İnşaat Maliyeti Nedir?

Kaba inşaat maliyetleri her sene yeniden düzenlenen maliyetlerdir. Müstakil ev maliyeti hesaplanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey, bakanlık tarafından açıklanan güncel inşaat maliyetlerini takip etmek olmalı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan bu maliyet hesaplarında, lüks inşaattan 3. sınıf inşaata kadar farklı kaliteye yönelik maliyet hesaplarına yer verilir.

Bu yıla ait 100 metrekare ev için kaba inşaat malzemesi fiyatı belli oldu. Yapılacak olan evin büyüklüğüne ve çok katlılığına bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte 2021 senesi için kaba inşaat malzemesi ortalama 200 bin ile 500 bin arasında değişiklik gösteriyor. Basit bir inşaat tercih ediyorsanız o zaman kaba maliyeti 100-150 bin arasında olacaktır.

Şimdi, yaptıracağınız evi betonarme ve en az 100 metrekare olarak düşündüğümüzde karşınıza çıkacak maliyeti hesaplayalım:

2021 Yılı Tek Katlı Ev Maliyeti Hesaplama

Şimdi 2021 yılı için tek katlı ev maliyeti hesaplama aşamasına geçelim. Aşağıda vereceğimiz rakamlar, 100 metrekare büyüklüğünde tek katlı bir ev için ortalama bedellerdir. Evlerin tutarları yapının büyüklüğüne ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Bakanlıkça belirtilen lüks inşaat karkas (iskelet) inşaat bedeli (2021)

Betonarme Karkas:

Asgari: 2.007,27

Azami: 2.252,75

Ortalama: 2.130,01

Bu tutarlar kaba bir inşaata metrekare başına biçilen tutarlardır. Bu tutarı, evin metrekaresiyle çarptığınızda evin kaba inşaat bedeli ortaya çıkacaktır. Örneğin, lüks bir inşaatın iskeleti için 100 metrekare bir ev, ortalama olarak (2130,01×100) 213.001 TL gibi bir tutara denk olmaktadır.

Bakanlıkça belirtilen 1. sınıf inşaat karkas (iskelet) inşaat bedeli (2021)

Asgari: 1.267,65

Azami: 1.392,73

Ortalama: 1.330,19

Bu hesaplamaya göre, 1. sınıf inşaat betonarme bir müstakil evin iskeleti için ortama olarak (1330,19×100) 133.019 TL’lik bir bedel çıkmaktadır. Bu hesapların sadece kaba inşaat için olduğunu da hatırlatalım. Buna ek olarak arsa, bahçe alanı/peyzaj, tesisat ve işçilik giderleri şeklinde maliyet kalemleri de bulunmaktadır. Bu maliyetler arsanın bulunduğu konuma, mimarların hazırladıkları projelere ve inşaatı yapacak işçilerin taleplerine göre kendi içinde değişiklikler gösterir.

Müstakil Ev Gider Kalemleri Nelerdir?

Müstakil bir ev yaptırmaya karar verdiğinizde kendinizi çeşitli gider kalemleri ile karşılaşmaya hazırlamalısınız. Müstakil ev inşası sırasında karşılaşacağınız başlıca gider kalemlerini şöyle sıralamak mümkündür.

  • Hafriyat giderleri,
  • Tesisat giderleri (su, elektrik, kanalizasyon vb.),
  • İşçilik giderleri,
  • Proje giderleri (elektrik projesi, statik proje, proje çizimi, mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu),
  • Belediye giderleri,
  • Sigorta giderleri.
Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 + 20 =