2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Ekonomi & FinansSesli Makaleler

Klasik finans yöntemlerinden, tasarrufa dayalı finans yöntemlerine…

Klasik finans yöntemlerinden, tasarrufa dayalı finans yöntemlerine

Dünya değişiyor.

Bununla beraber tabi ki ihtiyaçlarda…

İhtiyaçlar değişip artış gösterdikçe bunları karşılamak için kullanılan yöntemler de değişiyor.

İnternet artık gündelik yaşamın bir parçasını değil adeta büyük bir kısmını oluşturuyor.

Firmaların dijitale ayırdığı reklam bütçeleri ilk defa 2017 yılında geleneksel reklam mecralarına ayrılan bütçeyi geçti. Artık her alanda geleneksel yöntemler terk ediliyor.

Kripto paralar ile dünyanın birçok yerinde alışveriş yapılmaya başlandı. Artık bir merkeze bağlı olmadan kişiler birbirine BlockChain teknoloji sayesinde direkt para gönderip alabiliyor. Arada herhangi bir aracı kurum veya kurumlar olmadığı için gönderim masrafları mikro seviyelerde.

İnsanlar artık bir ürün veya hizmete ulaşmak için ekstra maliyetler ödemek istemiyor.

Elindeki ikinci el bir ürünü satmak isteyenler telefonundaki bir mobil uygulama sayesinde direkt alıcıya ulaşıyor. Bunun için de kimseye fark ödemek istemiyor.

Ortak tüketim, birlikte tasarruf, paylaşım ekonomisi gibi yeni terimler hayatımıza giriyor.

Otomobili olmayan fakat otomobil konforu ile seyahat etmek isteyen kişiler ortak platformlar sayesinde o yöne gidecek başka bir araç buluyor ve sadece yakıt masrafını ödüyor. Burada yolcular konforlu şekilde seyahat ederken fayda ve masraflar eşit şekilde dağılıyor.

İşte değişen ve gelişen dünyada geleneksel ekonomi sistemi yerini yepyeni bir modele bırakıyor: Paylaşım ekonomisi.

Peki neden paylaşmak istiyoruz ve paylaşmalıyız?

2018 yılında dünyaya yetecek 1 yıllık kaynaklar 7 ayda insanlar tarafından tüketilmiş oldu. 1970 yılı itibariyle artık dünya kaynakları yetersiz kalmaya başladı.

Günümüz modern yaşamı bizi daha fazla tüketmeye zorlarken bu oranda hızla kaynakların tüketilmesine yol açıyor.

Tam da burada modern toplum, paylaşım ekonomisinin, birlikte tasarruf yapmanın gerekliliğinin kaçınılmaz olduğu sonucuna varıyor. Ürün veya hizmetlere olan talebi azaltarak kaynak kullanımını kısıtlamayı hedefliyor. Bu da gelecek nesiller için çok büyük bir miras…

Paylaşımın beraberinde tasarrufu getirdiği bir gerçek. Tasarruf eden toplumlar geleceğine sahip çıkıyor.

Peki insanlar ev ve araba gibi birincil asli ihtiyaçlarına tasarruf yaparak ulaşabilirler mi?

Aslında bizler bir ürün veya hizmeti para ödeyerek değil, o parayı kazanmak için harcadığımız zaman sayesinde alıyoruz. Bu durumda almak istediğimiz ev veya araba yaşayacağımız hayatın büyük bir bölümünü bizden alıyor.

Elinizde yüklü miktarda nakit yoksa muhtemelen bu ihtiyaçlarınızı kredi kullanarak gidereceksiniz. Yani bir başkası sizi finanse edecek. Günümüz geleneksel ekonomi modelinde faiz oranları gerçekten inanılmaz boyutlarda.

Örnekleme yaparsak; ev almak için 300 Bin TL’ye ihtiyacınız varsa kredi kullandığınız zaman 10 yıllık vadede geri ödeyeceğiniz toplamtutar en iyi ihtimalle 680 Bin TL oluyor. Yani aslında 5 yıl evinizin borcu için çalışırken 5 yıl da faizini ödemek için çalışmış oluyorsunuz. Faiz ödediğiniz bu 5 yılda neler yapılmazdı ki? Ya da buradaki kazançla çok iyi bir otomobil veya fazladan bir ev daha satın alabilirdiniz.

İşte bu durum insanların asli ihtiyaçlarına ulaşması için çok daha fazla çalışması anlamına geliyor.

Peki finans sağlayan kurumlara bu kadar fazla fark ödemeden gelenekselin dışına çıkarak yeni bir ekonomik model ile ev veya araba almak mümkün mü?

İşte tamda burada ülkemizde doğan ve şimdilerde iyiden iyiye kendini gösteren yeni bir modelden bahsedebiliriz; Tasarruf Ekonomisi.

Esasında bu modelin temelinde de yukarıda bahsi geçen birlikte hareket ederek faydanın ortak dağılımı yatıyor. İnsanlar bir araya gelerek yaptıkları tasarruflar sayesinde büyük masraflardan kurtuluyor. İşlerini neredeyse yarı yarıya kolaylaştırıyorlar. 100 adımda alınacak mesafeleri en fazla 50 adımda alıyorlar.

Peki Paylaşım Ekonomisinin Tasarrufa Dayalı Ekonomi ile nasıl bir ilişkisi var?  ‘Tasarruf’ vurgusu ekonominin her alanı için geçerli bir kavram. Paylaşımın temelinde de tasarruf var. Yani paylaşım beraberinde tasarrufu getiriyor.

İki ekonomi modeli birlikte çalışıyor, birbirlerinin sınırları içerisinde sinerji buluyor, birbirine değer kattıkları gibi kendilerine de fayda sağlıyor.

Aslında bu modelin temelinde de yukarıda bahsi geçen paylaşım esas alınıyor. İnsanlar bir araya gelerek büyük masraflardan kurtuluyor. Uzun mesafeleri kısaltıyor, zoru kolaylaştırıyorlar.

Ülkemizde ‘tasarruf’ denilince de akla ilk gelen markalardan olan Birevim; insanımızın asli ihtiyaçlarına daha kolay ulaşması için akılcı ve sürdürülebilir yöntemler uyguluyor.

Tasarruf Ekonomisini Birevim modeli üzerinden değerlendirecek olursak, Prof.Dr.Joan Robinson’un dediği gibi ‘Kurulmuş varsayımlar üzerine modeller inşa etmek kolaydır. Zor olan gerçekle ilişkili varsayımlar bulmaktır.’ işte Birevim bunu başarıyor.

İnsanların birincil ihtiyaçlarını yepyeni bir modelle karşılamasını sağlıyor.

Birevim bir organizatör görevi üstlenerek ev veya araba almak isteyen insanları bir araya getiriyor ve her ay içlerinden bir kişiyi birlikte tasarrufun muhteşem gücü sayesinde hayallerine kavuşturuyor.

Bir paylaşım ekonomisi içerisinde birlikte tasarruf yapan insanlar hiç fark ödemeden, uzun yıllar bu farkı ödemek için çalışmak zorunda kalmadan, ihtiyaçlarını hızlı, kolay ve en uygun maliyetle giderebiliyorlar.

Birevim, ev ve araba gibi birincil ihtiyaçların karşılanmasında birlikte tasarrufu öneriyor. Ev sahibi olmak isteyen insanları bir araya getirerek tasarruf programları oluşturuyor. İnsanlar bu tasarruf programlarına dahil olarak sırayla ev sahibi oluyorlar.

Kimsenin çok uzun yıllar beklemediği bu modelde, tasarruf programları içerisinde yer alan kişiler faiz ya da başka farklar ödemeden ev sahibi olmanın konforunu, huzurunu ve ekonomik rahatlığını yaşıyorlar.

Birevim bunu ‘birlikte tasarrufun gücü’ olarak tanımlıyor.

Birlikte tasarrufun muhteşem gücünden istifade edenler yüksek faiz ve masraflara katlanmak zorunda kalmıyor. Alacağı ev veya arabayı daha ucuza mal ederek tasarruf etmiş oluyorlar. Hem zamandan, hem paradan…

Tasarruf edilen zaman ve para size kalırken, yeni yatırım ve planların da önü açılmış oluyor.

Şimdi soruyoruz?

Kim asli ve birincil ihtiyacını karşılayabilmek için iki katından fazla bedel ödemek ister?

Kim bir ev sahibi olmak için bir ömür boyu çalışıp borçlar ve faizler altında ezilmek ister?

Kim hayatının büyük bir kısmını, en verimli yıllarını faiz ödemekle geçirmek ister?

Kim asli ihtiyaçlarına fark ödemeden en uygun maliyetle, hızla ve en kolay şekilde ulaşmak istemez?

Dünya değişiyor…

Geleneksel finans yöntemleri yerini tasarrufa dayalı finans modeline bırakıyor. Belki de bırakmak zorunda kalıyor…

Benzer Yazılar
Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansı ile Tarihte Gücüne Güç Katan Ülkeler

BirevimEkonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansmanı Ekonomiye Nasıl Katkı Yapacak?

BirevimEkonomi & Finans

BDDK'dan 21 Tasarruf Finansman Şirketine Tasfiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 15 =