4.450 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi BankasıBirevim

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Özellikle günümüzde muayenesiz araç kullanma cezasının neler olduğunu merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Motorlu araçların trafiğe çıkması için belirli dönemlerde araç muayenesinden geçmesi zorunlu olarak kanunen tespit edilmiştir. Bunun için araçların trafikte güvenilir bir şekilde gidebilmesi ve aracın kusurları bu muayene sonucunda tespit edilmesi en önemli hususlardan biri olarak da karşımıza çıkar.

Tüm süreçlerde araç tipine göre muayeneye girme süreleri de farklılık göstermektedir. Aynı zamanda araç muayeneleri sayesinde hem kendi hem de sizinle birlikte seyahat eden diğer yolcuların can güvenliğini de en iyi şekilde sağlamış olursunuz. Ancak belirlenen tarihlerde araç muayenesinin yaptırmadıysanız bu durumda muayenesiz araç kullanma cezası ödemek zorunda kalırsınız.

Araç Muayenesini Cezası Ne Kadardır?

Belli sürelerde araç muayenesi cezası değişimi göstermekle birlikte eğer muayene süreniz geçmiş ve hala muayeneye gitmemişsiniz trafik ekiplerince aracınızı tespit edilirse bu durumda araç sahibine muayene edilme cezası kesilecektir. Tüm bu süreçlerde cezası sürücü belgesine sahibine değil araç sahibine yansıyacaktır.

Özellikle muayene tarihiniz geçtiği halde trafiğe çıkarsanız 951 TL trafik cezası yazılır ve bu durumda size verilen ek gün içerisinde aracınızı muayene etmek durumunda kalırsınız. Bu durumun aksi yaşanırsa eğer çekici vasıtasıyla muayeneye götürülür ve böylelikle 1.979 TL ödemek zorunda kalırsınız. Özellikle tüm bu süreçlere dikkat edilmeli ve buna bağlı olarak da araç muayenesi düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir? 

Araç muayene rızaları bilindiği üzere araç muayenesine gitmek için trafik cezalarını ödemesi gerekmektedir. Tüm bu süreçlerde eğer muayenesiz araç kullanmanın cezasını ödemeniz gerekiyorsa öncelikle trafik cezalarını da ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu trafik cezalarını ödemezseniz tüvtürk üzerinden de randevu almanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple trafik cezalarını bankalardan ya da web sitesi üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür.

Bu konuda hassas olmak be trafik cezası muayenesine geciktirmeden yaptırmak en önemli hususlardan biri olurken hem sizin hem de diğer yolcuların güvenliği açısından önemli hususlardan da biri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle bu konuda oldukça hassas davranılmalı ve buna bağlı olarak süreç yönlendirilmelidir.

Muayenesiz Araç Cezasına İtiraz Edilebilir Mi? 

Eğer tarafınıza muayenesiz araç kullanma cezası kesildiyse diğer tarafı cezalarının da olduğu gibi bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için belli bir süreç işlemekte ve buna bağlı olarak bu süreci eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir. Özellikle bu süreçlerde ilk önce trafik cezasına itiraz dilekçesi yazıp dilekçeyi su Ceza Mahkemesinde vermeniz gerekmektedir.

Ancak tüm bu süreçlerde itiraz sonucunda haksız bulunursanız cezai faiziyle birlikte ödemeniz gerekecektir. Bu sebeple muayenesi para cezasına itiraz etmek istiyorsanız öncelikle haklılık payınıza düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir.

Araç Muayene Cezası Nasıl Hesaplanmaktadır? 

Özellikle araç muayene sürecinizi geçtiğinde muayene süresini geçerlilik gününden itibaren gecikme ücreti tarafımıza talep edilmektedir. Cezayı muayene tarihinin geçtiği her ay ve muayene ücretinin %5 i kadar ödenir. Bu süreçte dikkat ederek araç muayenesinin getirilmemesi en önemli hususlardan biridir. Araç muayene cezası hesaplama sürecinin doğru bir şekilde yapmakta aynı zamanda ayrıca muayene cezası hesaplanırken aracın cinsine ve muayeneye geleceği tarihe bakıldığında bilmeniz gerekmektedir.

Bu süreçlerde internet sitesine girerek ceza miktarı hakkında bilgi alabilir ve detaylı bir şekilde sütlaç hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Ardından son muayene geçerlilik tarihini girip sorgula butonuna basarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır? 

Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de araç muayene randevusu alırken öncelikle tarihin geçmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Araç muayene tarihini takip ederek belirtilen tarihlerde randevu alarak kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bu süreçte devlet üzerinden kolay bir şekilde araç muayene randevusu alabilirsiniz. Eğer e devlet üzerinden almayı bilmiyorsanız ya da e devlet şifreniz bulunmuyorsa bunun için farklı alternatifler de yer almaktadır.

Bunun için yapmanız gereken bir diğer işlem tüvtürk internet sitesini aramak ya da tüvtürk çağrı merkezini arayarak gerekli işlemleri kolay bir şekilde yapma olanağınız bulunmaktadır. Böylelikle süreci kolay bir şekilde yapabilir araç muayene randevusunu alabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusunda İstenilen Yerde Olmak 

Araç muayene randevusunu unutmamaya ve buna bağlı olarak işlenen tarihlerde aracınızla birlikte muayene yerinde olmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirecek ve en kısa sürede sizler de aracınızı muayene ettirerek aracınızı muayeneden kalıp kalmadığını ya da hassasiyetinin olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Eğer bir eksik ya da kusur varsa buna bağlı olarak süreci yönlendirebilir ve pratik bir şekilde aracınızdaki sorunları muayene sonucunda tespit ettirerek sağlıklı bir şekilde yola çıkma imkânlarından yararlanabilirsiniz. Bu süreçler oldukça önemli olup sizler için de birçok açıdan fayda ve yararı sağlarken aynı zamanda bunu sorunsuz bir şekilde çıkmanızı ve risk oluşturmanızı sağlamaktadır.

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Plakanızı üzerine kayıtlı olan trafik cezası, otopark, köprüye de otoyol borcu olduğunu muayene işlemi gerçekleşmeden önce iyi bir şekilde tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer bu tarz borçlarınız bulunuyorsa öncelikle borçlarınızı ödeyerek randevu sistemine ulaşabilir ve böylelikle randevu almanız sağlanabilmektedir. Bu sebeple öncelikle dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de plakanın da kayıtlı borç olup olmadığıdır.
  • egzoz emisyon ölçümü muayenesini öncesinde yaptırmanız gerekmektedir. Egzoz emisyonunu tüvtürk istasyonlarında ve yetkili servislerde yaptırabilir ve böylelikle muayene öncesinde bu işlemi yaptırarak sonucu tespit edebilirsiniz.
  • Araç muayenesine giderken ruhsatın ve ehliyetinin yanında olduğuna dikkat etmeli ve böylece eksiksiz belgelerle muayene yerine gitmelisiniz. En önemli hususlardan biri de gerekli evrakları aracınızda bulunması gereken bazı ekipmanların eksiksiz olmasıdır.
  • Muayene yerine gitmeden önce araç muayene ücretlerini de öğrenerek buna bağlı olarak ücret bilgisi hakkında detaylı bilgiye sahip olup bu ücretlerle istenilen yere gidebilirsiniz.
  • Aracınızın muayeneden geçerken ne durumda olduğunu sizlere net bir şekilde tespit edilmesini sağlayacak aynı zamanda trafiğe çıkarken sağlık durumunda ne olduğu konusunda detaylı bir şekilde öğrenmenizde olanaklar sunulacaktır.

Bu sebeple tüm bu süreçlere dikkat etmeli buna bağlı olarak süreci pratik bir şekilde yönlendirmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle araç muayenesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlara yukarıda yazdığımız gibi hassas bir şekilde öncelik vermelisiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi BankasıBirevim

Araç Kiralamak İçin Gereken Belgeler

Bilgi BankasıBirevimKampanya

Birevim’den Senetle Araba Almanın Şartları Neler?

Bilgi BankasıBirevim

BMW Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bilgi BankasıBirevim

Suzuki Motosiklet Fiyat Listesi Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × four =