2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Birlikte Tasarruf

6-12 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası: Nasıl Tasarruf Yapılır?

Son yarım asırda günlük yaşamlarımız pek çok açıdan daha kolay hale geldi. İhtiyaçlarımıza ulaşmak, birkaç nesil öncesine göre çok daha kolay! Bu kolaylığın başında da enerjiye ulaşmak geliyor. Bir düğmeye dokunarak, istediğimiz zaman enerjiye ulaşabiliyoruz. Büyükanne ve dedelerinizden dinlediğiniz anıları bir düşünün!  Suyun taşındığı, ampullerin yerine gaz lambalarının kullanıldığı zamanlardı… Üstelik bugünkü kadar makine ve aletlerin yaşamımızda yer almadığı yıllardı. Bu yüzden enerjiye ulaşmak zor olduğu kadar enerjiye ihtiyaç da azdı. 6-12 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nın içinde olduğumuz bu günlerde enerji tasarrufu konusunda düşünmemiz gerekiyor! Çünkü günümüzde neredeyse tüm günümüz bir enerji kaynağına bağlı şekilde yaşanıyor. Bunun sonucu olarak da dünyanın enerji kaynaklarının geleceği konuşulmaya başlandı. Kuşkusuz ki bu denli büyük bir enerji tüketimine yetecek bir kaynak yok! Peki, enerji kaynaklarında nasıl tasarruf edebiliriz? Gelin 6-12 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası vesilesi ile bu sorulara yanıt arayalım…

Enerji tasarrufu için öncelikle enerji türlerini bilmek gerekiyor. Enerji kaynakları temelde ikiye ayrılır:

  1. YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

Bunlar sürdürülebilir enerji kaynaklarıdır. Devamlılığını sağlamak mümkün olduğu için gelecekte de kullanabileceğimiz kaynaklardır. İhtiyacımız olan enerjiyi sürekli olarak karşılayabileceği üstelik de doğaya ve insana zararı olmayan temiz kaynaklar olduğu için tercih edilir. Yenilenebilir enerjilerin başında şu kaynaklar geliyor: Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, dalga enerjileri, gelgit ve akıntı enerjileri, hidrojen enerjisi.

  1. YENİLENEMEZ ENERJİ KAYNAKLARI

Bunlar, ekolojik kaynakların tüketimiyle elde edilir. Varlığı sınırlı kaynaklara bağlı olduğu için, kontrolsüz tüketimi dünyanın geleceğini tehdit eder. Yenilenemez enerjilerin başında şu kaynaklar geliyor: Kömür, petrol, doğalgaz, nükleer enerji.

ENERJİ KAYNAKLARIMIZI NASIL KORUYACAĞIZ?

Bugün dünyadaki enerji tüketiminin, 2035 yılına gelindiğinde 1998 yılında tüketilen enerji miktarının iki katı, 2055 yılında ise üç katı olacağı tahmin ediliyor. Bu durum kaynaklarımızı tasarruflu kullanmamız konusunu daha önemli hale getiriyor. Hali hazırda en çok kullanılan kaynakların hâlâ yenilenemez enerji kaynakları olması oldukça endişe verici! Kuşkusuz enerji konusunda atılacak en doğru adım yenilenebilir kaynakların payını artırmak olacaktır!

Örneğin; sadece ulaştırma sektöründeki enerji tüketiminin %95’i petrolden karşılanıyor. Üstelik bu oranın gelecek beş yıl içinde, gelişmiş ülkelerde yılda %1,5 gelişmekte olan ülkelerde ise %3,6 düzeyinde artması bekliyor. Elektrikli araç sektörü konusunda önemli adımlar atılsa da hala petrol en önemli yakıt kaynağı. Bireysel olarak bu konuda sahip olacağımız bilinç ile yenilenebilir kaynakları talep etmeli ve kullanmalıyız.

En büyük enerji kaynaklarımız yenilenemez kaynaklar olduğu için en önemli konu bu kaynakları tasarruflu kullanmak! Zira, bu kaynaklar tükenme tehdidi ile yüz yüze! Bunun için birkaç ufak adım ile enerji tasarrufuna büyük katkı sağlamak mümkün!

ENERJİDE TASARRUF İÇİN 5 TEMEL ADIM

  1. Evinizde güneş enerjisinden daha fazla yararlanın. Güneş hem evinizi aydınlatacak hem de ısıtacaktır. Üstelik güneş enerji sistemleri ile sıcak su ihtiyacınızı karşılamak da hem bütçenize hem de dünyaya büyük katkı sunacaktır.
  2. Temiz enerji kaynaklarını talep edin. Yenilenemez enerji kaynaklarını mümkün oldukça tercih etmeyin. Unutmayın arz talebi oluşturur.
  3. Evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız suyu, elektriği ve doğal gazı tasarruflu kullanın. Zaruri olmadığı sürece su, elektrik ve doğal gazı kapalı tutun. Unutmayın bu kaynaklarımız tükenme tehdidi altında!
  4. Enerji tasarrufuna sahip cihazları tercih edin. Kullandığınız beyaz eşya ve diğer cihazları satın alırken A++ sınıf enerji verimliliği özelliğini taşımasına dikkat edin.
  5. Çocuklarınıza örneğin diş fırçalama, duş alma, ışıkları açık bırakma gibi konularda enerji kaynaklarını tasarruflu kullanmayı öğretin. Onların sahip olacağı bilinç yarınlara ve doğamıza yapabileceğimiz en büyük katkıdır…
Benzer Yazılar
BirevimBirlikte Tasarruf

Planlı Bir Şekilde Tasarruf Yapmanın Önemi Nedir?

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

BirevimBirlikte TasarrufMerak Edilenler

İyi Bir Tasarrufa Nasıl Başlanacağını Açıklıyoruz!

BirevimBirlikte TasarrufKampanya

Planı Yaptım, Sağlığım da Tamam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 3 =