2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kat Mülkiyeti Tapusu İçin Yapılacak İşlemler

Kat Mülkiyeti Tapusu

Kat mülkiyeti konut olarak adlandırılan inşaatlara verilen bir isimdir. Bu kat mülkiyeti iskan politikası oldukça devam eder. Kat mülkiyeti nedir denilince akla gelen ev, iş yeri, alışveriş merkezi ve diğer taşınamaz alanlarda katların resmi olarak mülkiyetinin alınmasına denilmektedir. Kat mülkiyeti ile gayrimenkul sahiplerin sahip olduğu tüm haklar korunur ve sahip oldukları haklar ve sorumluluklar kat mülkiyetinse detaylı bir şekilde bulunur. Kat mülkiyeti almak için yapılacak olan ilk durumlardan biri iskan belgesinin alınması olmalıdır. İskan belgesi tüm kat ve yerleşim alanlarına verilen bir belgedir. Bu belgenin alımı zorunlu olup inşaat sahibi kişi iskan belgesini almakla yükümlü olmaktadır. Bu belgelerinin hazır olması hâlinde kat mülkiyeti belgesi alınır.

Kat Mülkiyeti İçin Gereklidir Evraklar Nelerdir?

Kat mülkiyeti için gerekli birçok evrak vardır. Bu evraklar olmadığı sürece ne tapu ne de kat mülkiyeti işlemi gerçekleşebilir. Yaptığınız araştırmada karşınıza çıkacak olan bu belgelerin alımı zorunlu bir durumdur. Bu belgeler olmadığı sürece hiçbir şekilde işlem yapılamaz. Kat mülkiyeti tapusu için gerekli olan ilk belge iskan belgesi olmaktadır. İskan belgesi binanın izin belgesi sayılmakta ve kullanım izin belgesi adı altında değerlendirilmektedir. Daha sonra kişilerin kimlik fotokopisi ve kimlikleri yanında bulunması gerekmektedir. Bunun yanında en önemli olan ve tüm tapu senet işlerinde işe yarayacak olan deprem sigortası ve vergi borcu olup olmadığına dair belgenin olması zorunlu bir durumdur.

Kat Mülkiyeti Kim Alabilir?

Kat mülkiyeti için gerekli olan belgeyi sıradan herkes alamaz. Bu belgeyi alacak tek bir sorumlu kişi vardır. Kat mülkiyeti için gerekli belgeyi inşaat sorumlusu almaktadır. İnşaat sorumlusu almakla zorunlu olduğu bu belgeyi yapı kullanım izni adı altında iskan belgesi olarak almak zorundadır. Daha sonra inşaat belgesi yani iskan belgesi ile kat mülkiyeti tapu işlemlerini kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Bazı durumlarda ise inşaat sorumlusu olmamakla beraber belge alma işi de sürekli sıkıntıya girmektedir. Bu durumda da yapılacak olan birkaç madde vardır. Özellikle müteahhidin olmadığı durumlarda en çok ne olacağı merak edilmektedir. Bu durumda olan belgesi alma ya d almama gibi bir durum ortaya çıkar. Eğer müteahhit yoksa binadaki maliklerin tapu işlemlerine belgeyi verip daha sonra ise belediyeye sunulan gerekli evraklar da hazırlanarak imzalı belge ve imzalı dilekçeler ile kat mülkiyeti işlemi tamamlanır.

İskan Belgesi Niçin Gereklidir?

Tapu işlemleri ve inşaat işlemlerinde sizi yormadan işlemlerin yapılabilmesi için elimizden her ne geliyorsa bunu yapmak için işleri kolaylaştırma yolunda adım atılıyor. Fakat her ne kadar durum bu şekilde olsa da tapu mülkiyet devir miras konusunda gerekli bilgiler yapılması gereken işler ve tüm bunların yanında geçen süre herkesi bu işlemlerden bıktırmaktadır. Bu yüzden bu işlemleri biraz olsun kolaylaştırma yolunda düzenlemeler yapılmaktadır. Kat mülkiyeti için de durum bu şekilde olup kat mülkiyetini inşaat görevlisi almak zorundadır. Kişilere malikleri bırakılmak istenmeyen bu iş oldukça hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Kat ve bina için oldukça önemli olan bu kat mülkiyeti işleminde binanın iskan belgesi alınarak tapu işleminde kolay işlem yapılabilir. Tapu merkezine gittiğiniz zaman size soracakları iskan belgesi hazır bir halde sizin yanınızda duracaktır. Bu şekilde de işleriniz hızlı bir şekilde hallolacak ve tapu işlemleriniz de biterek kolay bir şekilde tapunuza kavuşmuş olacaksınız. İskan belgesi bu durumda oldukça gerekli bir belgedir. Birevim firmasından bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 − 2 =