2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Sahibinden Satılık Daire Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

sahibinden satılık daire

Ev sahibi olmak hemen herkesin hayalidir. Ciddi bir yatırım olan ev satın alma süreci başlı başına dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. İnce elenip sık dokunması gereken bu süreçte gereken özen gösterilmezse bu hem alıcı hem de mülk sahibi için sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ev alırken emlakçı yerine sahibinden alma yolunu seçtiyseniz daha çok dikkat etmenizde fayda vardır, çünkü sahibinden daire alma süreci daha çok risk taşımaktadır. Sahibinden satılık daire almadan önce çok iyi araştırmak ve belli başlı kriterleri de iyice gözden geçirmiş olmak gerekiyor.

Sahibinden daire satın alırken dikkat etmeniz gereken detayları şöyle sıralayabiliriz:

 • Almak istediğiniz konutu gidip yerinde kendi gözlerinizle görün. İnternette yer alan bazı görseller ve bilgiler gerçeği yansıtmayabiliyor. Canlı canlı görmediğiniz evi satın aldığınızda iş işten geçmiş olacağı için bu noktalara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Bir evi satın almaya karar vermeden önce fiyat karşılaştırması yapmak adına diğer evlerin fiyatları hakkında da bilgi alın. Böylece satın almak istediğiniz ev için fazla para vermemiş olursunuz.
 • Satın alacağınız konutu kimden aldığınız son derece önemli bir konudur. Sahibinden ev alırken en büyük teminatınız evin sahibidir. Bu nedenlerden dolayı evin sahibi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • Gözünüze kestirdiğiniz evin sosyal olanaklara olan mesafesini, yer aldığı semti ve benzer özelliklerini ince eleyin sık dokuyun.
 • Alacağınız konutun yer aldığı binada ya da bölgede kentsel dönüşüm olup olmadığından emin olun. Bunun için SPK lisanslı bir emlak değerleme uzmanından da yardım alabilirsiniz.
 • İleriki zamanlarda size beklemediğiniz maddi bir külfet yaratabileceğinden takyidat durumu, yönetim planı gibi konularla alakalı belediye kontrollerini atlamayın. Hatta tapu kayıtlarını araştırmak için bir uzmandan destek alın.
 • Alacağınız evin geçmişten borcunun olup olmadığını kontrol edin. Borcu varsa evin sahibinden borçların ödeneceğine dair bir yazı veya satış işleminden önce borçların ödenmesini talep edin.
 • Evde kat mülkiyetinin veya irtifakının olup olmadığını kontrol edin.
 • Evin deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldığından emin olun. Bu durumun aksi, sizi maddi anlamda zora sokabilir. Bundan emin olmak için Deprem Yönetmeliğine uygun olduğuna dair bir belge isteyebilirsiniz.
 • Evin yer aldığı muhitin deprem riski seviyesini öğrenin. Deprem riski olan bölgelerden konut almak gelecek açısından doğru bir davranış olmayacaktır.
 • Evin üzerinde haciz ve ipotek olmadığına dikkat edin. Bir evin üzerinde bulunan ipotek nedeniyle ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu durum da yorucu bir yasal süreç başlatabilir.
 • Evin krediye uygun olup olmadığını mutlaka araştırın. Bankalar kat irtifakı tapulu ya da paylaşımlı tapulara kredi vermeyebilmektedir. Bundan dolayı satın almadan önce evin tapusuna dikkat edilmelidir.

Faizsiz Kredisiz Sahibinden Ev Sahibi Olun!

Sahibinden ev sahibi olurken ihtiyacınız olan finansmanı Birevim’in tasarruf finansman planları ile edinerek yüksek banka faizleri ve dosya masrafları ödemek durumunda kalmazsınız. Konut ihtiyaçlarınız için gereken finansmana bireysel tasarruflara kıyasla çok daha kısa sürelerde ulaşacağınız Birevim tasarruf planları ile kolayca ev sahibi olabilirsiniz.

Ankara Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

İstanbul Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Antalya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Birevim tasarruf planlarından olan ister Birlikte Konut Finansmanını isterseniz de Kişiye Özel Konut Finansmanını seçerek, ev alma sürecinizde tamamen bütçenize uygun ödeme alternatifleri oluşturabilirsiniz. Birlikte Konut Finansmanını seçerseniz koşullarınıza uygun tasarruf planı ve dahil olduğunuz tasarruf grubu ile konut sahibi olma hayalinize ulaşırsınız. Bunun yanında Finansman teslim tarihiniz, dahil olduğunuz tasarruf grubunuzun noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirlenir. Kişiye Özel Konut Finansmanını seçtiğinizde ise konut sahibi olma hayalinize tamamen bireysel koşullarınıza uygun olan tasarruf planınız ile ulaşırsınız. Bu alternatifte taksit tutarınızı ve teslimat tarihinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Kişiye özel konut finansmanı ile bireysel tercihlerinizin getirdiği konforu yaşar, ödemeleriniz için endişe duymazsınız.

Birevim’in tasarruf planlarını tercih ederken peşinatlı ya da peşinatsız seçeneklerinden dilediğinizi de seçebilirsiniz. Peşinatlı konut finansmanını tercih ettiğinizde organizasyon bedelinin dışında, toplam finansman tutarının belirli bir kısmını peşin ödeyerek teslimatınızı daha erken tarihte alırsınız. Bu alternatifte de tasarruf planınız bütçenize uygun şekilde düzenlenmektedir. Peşinatsız konut finansmanını tercih ettiğinizde ise tasarruf planınızda yer alan organizasyon bedelini peşin ödeyerek toplam taksit vadenizi daha erken sonlandırırsınız.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − fifteen =