2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

veraset ilamı

Veraset ilamı, ölen kişinin geride bıraktığı mülkler, para gibi malların hangi kişi veya kişilere ait olduğunu verilmesi gösteren belgedir. Veraset ilamı, noter veya sulh hukuk mahkemesi tarafından düzenlenmektedir. Ülkemizde miras paylaşılması için gerekli olan veraset ilamı çıkarmak için bir süre bulunmamaktadır. Ölen kişinin vefatından sonra 3 ay içinde veraset vergi beyannamesi verilmesi gerekmektedir.

Ancak veraset ilamı çıkartmak için en önemli şart ise kanuni veya vasiyetname mirasçılarının belirlenmelidir. Kanuni mirasçılar, eş, çocuklar gibi yasalar gereği mirasçı olarak belirlenen kişiler, vasiyetname mirasçıları ise vefat eden kişinin vasiyetnamesinde belirtilen kişilerdir. Mirasçılar belirlendikten sonra, veraset ilamı çıkarılma aşaması başlar.

Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler adımlar ise şu şekildedir:

  • Mirasçıların belirlenmesi.
  • Ölüm belgesi, nüfus cüzdanı gibi belgelerin toplaması,
  • Veraset ilamı için başvuru dilekçesi.
  • Veraset ilamı ücretinin ödemesi.
  • Veraset ilamının çıkarılması ve mirasçılara verilmesi.
  • Eğer veraset ilamı süresi geçmişse, miras paylaşımı yapılmayacaktır.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı çıkarmak için ülkemizde kesin bir süre belirtilmemiş ancak miras bırakanın vefatından sonraki ilk 3 ay içinde veraset vergi beyannamesi verilmesi zorunlu bırakılmıştır. Hayatını kaybeden kişinin mirasının dağıtılması sırasında kullanılan yasal belge olan Veraset vergi beyannamesi, mirasının dağıtılması işlemlerini düzenlemektedir.

Veraset ilamı, Türk Miras Hukuku maddeleri çerçevesinde düzenlenirken Veraset ilamı çıkarma hakkı sadece kan bağı olan kişiler tarafından talep edilmektedir. Veraset ilamı, noter ve Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından çıkarılmaktadır.

Veraset ilamı çıkarma ücretleri, gider avansı olarak tanımlanır. Gider avansı, veraset ilamı çıkarma sürecinde ortaya çıkabilecek masrafların önceden ödenmesi için talep edilen bir ücretdir. Gider avansı, veraset ilamı çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından iade edilmektedir. Veraset ilamı çıkarma ücreti 250 TL’dir.

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar?

Veraset ilamı çıkarmak için Türkiye’de belirlenmiş bir süre bulunmamaktadır. Ülkemizde sadece mirasçılara taşınmaz bir mal kaldıysa, mirasçıların 3 (üç) ay içinde veraset ilamını çıkarmaları zorunludur. Bu şart, veraset ve intikal vergisi için emlak beyanında bulunulması gerektiği için konulmuştur. Eğer vergi beyannamesi verilmezse vergi cezası ortaya çıkabilir.

Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Veraset ilamı almadıkları için veraset ve intikal beyannamesi vermeyen kişiler, vergi beyannamesi vermedikleri için ziyaı cezası ve gecikme faizi öderler.

Veraset ilamı, genellikle ölümden sonra 2 (iki) yıl içinde tamamlanmaktadır. Bazı durumlarda, mirası paylaştıran kişiler arasında anlaşmazlıklar veya diğer nedenlerle veraset ilamı çıkarma süresi uzayabilir. Veraset ilamı süresi 2 yılı aşarsa, tapu müdürlüğü, mirasçılık belgesi düzenlenmesi için yargıya başvuracak ve müdürlük, belgeye göre tapu sicil kayıtlarını tescil ederek güncelleştirecektir. Bu süreç, veraset ilamı çıkarma süresini uzatan kişilerin haklarını koruma amaçlıdır.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilgi Bankası

Su Aboneliği Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Başlatılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bilgi Bankası

Devremülk Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × one =