990 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

veraset ilamı

Veraset ilamı kısaca mirasçılık belgesi olarak bilinir. Vefatlar sonrası vefat edenlerin geride bıraktıkları varlıkları üzerinde hak sahibi olanları gösteren resmi bir belgedir. Veraset ilamları noterler ve sulh hukuk mahkemeleri olmak üzere iki yerden de çıkarılabilir. Peki veraset ilamı nasıl çıkar? Veraset ilamı çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? Veraset ilamı süresi ne kadardır? İşte veraset ilamı alacakların dikkat etmesi gereken noktalar…

Veraset İlamı Nedir?

Ölen kişinin mal varlığının dağıtılması işlemleri, Miras Hukuku maddeleri ile düzenlenmiştir. Veraset ilamı, bir kişinin ya da kişilerin mahkeme kararı ile ölen kişinin mal varlığında söz sahibi olduğunu gösteren nitelikte yasal bir belgedir. Veraset ilamını alabilmek için kişiler arasında kan bağı olması gerekmektedir. Veraset ilamı alan mirasçılar mallar hakkında kullanma ve elinde bulundurma yani işlem yapma hakkını kazanırlar.

Veraset ilamı ile ilgili merak edilen konulardan biri de veraset ilamı süresidir. Veraset ilamı çıkarmak için bir süre konmamıştır fakat kişinin vefatından sonraki ilk 3 ay içinde intikal ve veraset vergi beyannamelerinin verilmesi şartı mevcuttur. Veraset ilamının noter kanalı ve Sulh Hukuk Mahkemeleri olmak üzere iki kanaldan da çıkarılabileceğini söylemiştik. Bunlar arasında en kolay olanı veraset ilamını noterden çıkarmaktır.

Veraset ilamını çıkarmak için T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimlik belgesi ile başvuru yapılır. Başvurular vekil aracılığıyla yapıldığında ayrıca vekalet örneği ve noterde bulunan başvuru formu da gereklidir. Veraset ilamı çıkarabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, talepte bulunan kimsenin miras bırakan kişi ile kan bağı bulunması ya da yasal mirasçı olarak belirlenmiş olmasıdır.

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar?

Veraset ilamı çıkarmakla ilgili kesin bir süre konmamıştır. Bazı farklı kaynaklarca çelişkili ifadeler yer alsa da veraset ilamı çıkarmak herhangi bir süreye tabi tutulmamıştır.

Veraset ilamları, kişilerin vefat etmiş olan yakınlarından intikal yoluyla kendilerine geçen mal ve hakları tescil ettirmek adına aldıkları bir belgedir. Önceleri sadece sulh hukuk mahkemelerine yapılacak başvurular sonucu alınabilen bu belgeler kanunda yapılan bir değişiklikle, noterlerden de kolaylıkla alınabilir hale gelmiştir. Bu durumun tek istisnası Türk vatandaşı olmayan kişilerin veraset ilamı alabilmek için sadece sulh hukuk mahkemelerine başvurması gerektiğidir.

Veraset ilamının çıkarılmasında herhangi bir süre konmuş olmaması, yeni meydana gelmiş ölümlerde de birkaç kuşak önce gerçekleşmiş ölümlerde de herhangi bir kısıtlama olmadan başvuru yapmaya imkân tanıyor. Veraset ilamı için bir süre belirlenmemiş olmasına karşın mirasçılara herhangi bir taşınmaz malın miras olarak kalması durumunda, mirasçıların 3 (üç) ay içerisinde veraset ilamını çıkarması gerekmektedir. Bunun sebebi kendisine veraset ve intikal yolu ile taşınmaz mal kalan kişilerin vergi mükellefi olmalarıdır. Sonuç olarak kendisine herhangi bir taşınmaz mal kalan mirasçıların ilk 3 (üç) ay içerisinde veraset ilamını çıkartmaları, veraset ve intikal vergisi için emlak beyanında bulunması gerekmektedir.

Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Veraset ilamı almadıkları için veraset ve intikal beyannamesi vermeyen kişiler, cezai durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu kişilerin mükellefiyeti miras olarak kalan malların idarece tespit edildiği andan itibaren başlangıç gösterir. İntikalde konu olan malların idarece beyana davet edilmeden yapılmış olması, mükellefleri vergi zıyaı cezası ve gecikme faizi gibi külfetlerden kurtarır. Bu durum meydana geldiğinde sadece geç beyandan kaynaklı olarak sembolik değerlerde olan ikinci derece usulsüzlük cezası uygulanmaktadır.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Gaziantep Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Kayseri Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Konya Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Çorlu Satılık Daire En Uygun Fiyatla Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 9 =