2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

BirevimBirlikte TasarrufSesli Makaleler

Zoru kolaylaştıran finansal çözüm: Birevim modeli

Birevim modeli

Eğer Birevim’in yaptığı işin ne olduğuna dair bir fikriniz yoksa veya gayrimenkul, emlak, inşaat firması, Toki, kredi veren bir kuruluş vb. olarak düşünüyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra aslında bunların dışında bir faaliyet alanı olduğunu göreceksiniz.

Birevim’in bulunduğu sektör, ‘Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans’sektörüdür. Ülkemizde uygulanışı çok yeni olmasa da hakettiği değeri yeni yeni görmeye başlayan bu sektör hakkında akıllarda soru işaretleri oluşması normaldir.

O zaman daha net tanımlamalar yapabilmek adına öncelikle sektörü genel hatlarıyla değerlendirip sonrasında Birevim’in yaptığı işi özetleyelim.

Faizsiz finans kavramı, genel olarak tüm finansal faaliyet ve işlemlerin İslami kurallar çerçevesinde uygulandığı bir sistemi ifade ediyor gibi düşünülebilir. Ancak yalnızca bu bakış açısı yapılan işin karşılığı olamaz.

Çünkü faizsiz finansmanın gelişmesi sadece İslam ülkeleri ile sınırlı değildir. Hatta farklı isimlendirmelerle de olsa bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde de faizsiz finansman yöntemleri yaygın olarak kullanılıyor. Avrupa’da, faizsiz finans denilince akla İngiltere gelir. İngiltere, Londra şehrini dünyanın en büyük faizsiz finans merkezi hâline getirmek için çalışmakta, her türlü hukuki ve teknik altyapıyı hazırlamaktadır. Yani insanların faizsiz bir finansman sistemini tercih etme nedenleri yalnızca inançla sınırlandırılamaz. Peki diğer nedenleri nelerdir?

Özellikle Birevim’in de içinde yer aldığı ‘tasarrufa dayalı’ bir faizsiz finans modelini değerlendirecek olursak, bu modelin en başta toplumsal talebe bir yanıt olarak ortaya çıktığını kabul etmemiz gerekir.

Hepimizin bildiği gibi maalesef ülkemizde her isteyenin ev sahibi olamaması gibi bir sorun var. Ödeme şartlarının zorluğu, kredi faizlerinin yüksekliği insanımızı bu konuda umutsuzluğa düşürüyor. Bu da önemli bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada tasarrufa dayalı faizsiz bir model, toplumsal talebi karşılayabilecek tek yol hatta bir zorunluluktur.

Faizin girmediği bir tasarruf şekliyle milyonlarca aile birlikte tasarruf yaptığı zaman, hem ihtiyaçlarını kolaylıkla gidermenin rahatlığını yaşıyorlar hem de ülke ekonomisi bu durumdan olumlu etkileniyor. Tasarruf yapıldığında, bireylerin küçük birikimleri ülke ekonomisine kazandırılıyor. Yani milli ekonomiye her anlamda katkıda bulunuluyor!

Peki Birevim bu sektörde nasıl bir rol üstleniyor?

‘İnsanın en büyük buluşu, ateş, tekerlek, motor, nükleer enerji ya da maddi dünya ile ilgili herhangi bir şey değildir. İnsanın en büyük buluşu, anlaşarak ‘birlikte’ hareket etmektir.’

B. Jenning, bu sözlerle birlikte hareket etmenin gücüne olan inancını özetlemiş. Biz de Birevim’in üstlendiği misyonu kısaca ifade edecek olursak, tam olarak şu sözcükleri kullanabiliriz: ‘Birlikte Tasarrufun Gücü’

Yukarı da tasarrufa dayalı faizsiz finans modelinin öneminden bahsetmiştik. Şimdi de Birevim’in sektöre kazandırdıklarını ve birlikte tasarrufun gücünü inceleyelim.

Birevim; ev, araba, arsa, işyeri gibi ihtiyaçlara yönelik tasarrufa dayalı faizsiz bir model sunarak insanımızın ihtiyaçlarını Türkiye şartlarında en uygun maliyetle karşılamasını sağlayan bir kuruluştur.

Ülkemizde Birevim den önce, tasarrufa dayalı faizsiz finans sektörü atıl kalan bir alandı. Birevim’in sektöre kazandırdığı inovatif bakış açısı ve uygulamalarla ivme yükseldi. Birevim sistematik bir tasarruf modelini oturtmak ve birlikte tasarruf etmenin önce insanımıza sonra ülkeye katkılarını kanıtlamak adına yepyeni faizsiz bir finans modeli oluşturdu. Bireysel tasarruflarla elde edilecek birikimin, Birevim yöntemleriyle birlikte tasarruf yaparak çok daha kısa sürede elde edilmesini sağladı.

Birevim’in yaptığı işin daha net anlaşılması için şöyle bir tanımlama yapabiliriz; yüksek bütçe gerektiren herhangi bir ihtiyacı olup mevcut şartlarda bu ihtiyacını karşılayamayan insanımız için faizsiz, peşinatsız, vade farksız çözümler sunarak ‘birlikte tasarruf’ un gücüyle bunu başarır.

Yani Birevim modeli, her insanın birincil ihtiyaçlarına direkt hitap eder. Ancak bununla da kalmaz insanımıza yatırım yapma imkanı da sunar. Bildiğimiz gibi insan var oluşu gereği temel haklara sahiptir. Hemen hemen her ülke de bu belli yasalar, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde kanunlaştırılmıştır. Bu temel hak ve özgürlüklerden en önemlisi mülk edinme ve barınma hakkıdır. Aynı zamanda ulaşım hakkı da dünyanın neredeyse tüm demokratik ülkelerinde kanunlarla vurgulanmıştır. Bunları karşıladıktan sonra da geleceğimizi güvenceye almak için yeni yatırımlar yapmak isteriz. Birevim’in amacı, ülkemizin her bir ferdinin bu temel hak ve özgürlüklerine veya geleceğini güvenceye alacak yatırımlar yapma imkanına; faizsiz, tasarrufa dayalı bir modelle kolayca ulaşmasıdır. Birevim, bu modeli ülkemize daha iyi anlatabilmek adına insanımızın birincil ihtiyaçlarına ve yatırımlarına uygun yöntem ve kampanyalar geliştirmek için hız kesmeden çalışmaktadır.

Birevim’in ülkemize ve sektöre en büyük katkılarından biri kuşkusuz sektör hakkında bir farkındalık ve bilinirlik oluşturmak oldu. Birevim’den sonra yeni firmalar kuruldu ve ülkemizde tasarrufa dayalı faizsiz finans sektörü dikkat çekmeye başladı.

Sektörde müşterilerden kira yardımı adıyla alınan fazla ödemelerin aslında haksız bir kazanç olduğu, avantaj gibi gösterilip aksine avantajdan ziyade dezavantaja dönüştüğü gerçeği ortaya çıktı. Birevim bu uygulamayı kaldırarak tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemine hem iş etiğine hem de müşterilerin haklarına katkı sağladı. Bu uygulama sayesinde insanımızın tasarrufa olan inancının ve ihtiyaçlarını faizsiz karşılamasının güven yoluyla önü açılmış oldu. Birevim, sunduğu ‘birlikte tasarruf’ yöntemleriyle ‘birey adına edinme’ yollarını kolaylaştırırken toplum yanlısı bir çalışma prensibi uygulayarak ‘herkes için fayda’ sağlamayı hedefledi.

Birevim’in toplumun her kesimini kucaklayan bir yapısı var. Orta ve alt gelir grubunda bulunanlar Birevim yöntemleriyle bütçelerine göre ödemelerle hayallerine kavuşsun diye 480 kişiye kadar tasarruf programları oluşturuldu. Üst gelir grubunda bulunanlar için de karlılık açısından Birevim yöntemlerini tercih etmek, içinde bulunduğumuz dönemde büyük avantaj oldu.

Tasarrufların yatırıma dönüşmesi ülkelerin ekonomik gelişmesini doğrudan etkilemektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ve büyük potansiyele sahip ekonomilerin tasarruf oranlarının düşüklüğü de maalesef göz ardı edilemez bir sorundur. Bu model, ülkemizin şuan içinde bulunduğu durumda milli ekonomimiz açısından en doğru hamlelerden biridir. Birevim de bu geçişin en doğru, en adaletli, en güvenilir olması adına üstüne düşen tüm sorumlulukları milli ekonomi anlayışıyla yerine getirir.

Özetle Birevim’in amacı, tasarrufa dayalı faizsiz finans sektörünü daha fazla uygulanır hale getirerek ülkemiz adına dengeli bir finans sistemi oluşmasına katkı sağlamak, insanımızın sosyo-ekonomik hedeflerine ulaşılmasını kolaylaştırmak, tasarrufa dayalı faizsiz finans sektöründe konumunu ilerletmek, yeni hizmetler geliştirerek toplumsal hizmet ve dayanışmaya katkı sağlamaktır.

Yani Birevim, insanımızın yüksek bütçe gerektiren tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında maddi, manevi katkıda bulunmaktan çekinmez ve öncü olur.

Benzer Yazılar
Birevim

Arabayı Getir Evi Al, 2023 Araba Takas Kampanyası

Birevim

Orta Gelirliye Müjde! Yeni Evim Konut Finansman Programı

Birevim

Birevim İle Ev Sahibi Olan Mutlu Ailelerimiz

Birevim

Yeni Evlenecekler İçin Ev Alma Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − four =