2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

BirevimBirlikte TasarrufGenel

Birevim’den Türkiye’de Bir İlk : “İslami Finans Raporu”

İslami Finans Raporu

Birevim “Tasarruf Akademi” Tarafından İslami Finans Raporu” Açıklandı

BİREVİM ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ortaklığında 1. Uluslararası Tasarruf Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumda alternatif finans modelleri üzerine konuşulurken Türkiye’nin ilk İslami Finans Raporu açıklandı. Türkiye’de “Tasarrufa Dayalı Finans” modelinin lider firmalarından biri olan Birevim ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ortaklığında  tasarruf kavramının önemini ve gerekliliğini anlatmayı ve insanlarımızı bilinçlendirmeyi hedefleyen bir sempozyum düzenlendi.

İstanbul’da, tasarruf kavramının önemini ve gerekliliğini anlatmayı hedefleyen bir sempozyum gerçekleştirildi. Tasarrufa Dayalı Finans modelinin Türkiye’deki lider firmalarından biri olan Birevim ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ortaklığı ile gerçekleştirilen sempozyumda, Türkiye’de Bir ilk gerçekleştirildi ve Türkiye’nin ilk “İslami Finans Raporu” açıklandı.

Birevim “Tasarruf Akademi” tarafından açıklanan Türkiye’nin ilk İslami finans raporu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde dünyanın önde gelen akademisyenleri tarafından değerlendirildi.

Raporda, küresel İslami finans sektörünün bugün 2,2 trilyon dolar değerinde olduğu ve Türkiye’nin, ülke demografisi ve coğrafi konumu nedeniyle, yeni bir aşamada olmasına rağmen, büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca, Türkiye’nin katılım endüstrisine bir başka önemli katkı payının, “tasarruf temelli bankacılık dışı finansman sektörü” olduğu vurgulanırken, sektörün ana ürünlerinin gayrimenkul ve araç finansmanıyla ivme kazandığı açıklandı.

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, sempozyumun açılış konuşmasında, “tasarruf” denildiğinde Birevim’in  akla gelen ilk kuruluşlardan olduğunu ifade ederek “Birevim’in varlık nedeni, milletimizin özünde olan tasarruf kültürünün yeniden hatırlanmasına vesile olmaktır; faaliyetlerimizi tasarruf ekseninde yapmakla yetinmeyip ‘Tasarruf Akademi’ adlı eğitim platformunu kurmamızın ardında da bu hedef var.” diye konuştu.

    

Hedef, 5 Milyon Aileyi 5 Yıl İçerisinde Ev  veya Araba Sahibi Yapmak

Murat Çiftçi konuşmasında Birevim’in hedeflerinden söz ederek “Birevim, insanların, küçük tasarruflarla da ev ya da araba sahibi olabileceğini söyler ve yapar. Birevim, sadece faizsiz ‘Tasarruf Finans’ sistemiyle çalışır. Satın almanın vazgeçilmezi olarak lanse edilen faiz dayatmasının karşısında durur. Ev ya da araba sahibi olmanın tek yolunun faizli işlemler olduğu algısını yıkmaktan büyük bir onur duyar. Birevim, adından da anlaşılacağı üzere, birliğe büyük önem verir. İnsanları bir olmaya, birlik içinde yol almaya çağırır. Bunun için de ‘Birlikte Tasarrufun Muhteşem Gücü!’ sloganıyla yol alır. Birevim’in hedefi, 5 yılda 5 milyon ailenin ev ya da araba almasına vesile olmak. Bunun oldukça büyük ve iddialı bir hedef olduğunun farkındayız. O nedenle öncelikle yapmamız gereken, sistemi doğru temeller üzerine kurmak.” diye konuştu.

Pek çok uluslararası, ulusal akademisyen ve uzmanın sunum yaptığı 1. Uluslararası Tasarruf Sempozyumu’nda “Döngüsel İslami Finans ve Ekonomi”,“Osmanlı Sandık Tecrübesi”, “Tasarrufa Dayalı Finans İş Modeli, Güncel Yaklaşımlar”, “Konut Finansmanında Alternatif Bir Finansman Modeli Olarak: Finansal Kiralama”, “Düzenlemeye İlişkin Beklentiler: İhtiyacın Tespiti” gibi başlıklar altında tasarruf ekonomisi ve yaklaşımları hakkında tespitler ortaya kondu.

Hamad bin Khalifa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tariqullah Khan, ilk konuşmacı olarak; “Küresel İslami Finans ve Ekonomi Paradigması” başlığı altında; finansal istikrar, risk yönetimi, düzenleme, denetleme ve İslami finans sektörünün gelişimi konularına değindi. Akabinde kürsüye Küresel İslami Finans Üniversitesi’nden (INCEIF) Prof. Dr. Saiful Azhar Rosly çıkarak söz aldı. Rosly “İslami Mevduat Sorunları”nın tespitine değinerek, yaklaşımlardan ve mevcut düzenlemelerden bahsetti. Sempozyumda son konuşmacı olarak Markfield Yüksek Eğitim Enstitüsü’nden Prof. Dr. Zahid Parvez ise “Sürdürülebilirlik Krizleri”ni İslami bankacılık ve finans tabanında değerlendirerek konuşmasını tamamladı.

Sektörel anlamda bir sorumluluk bilinciyle Birevim’in başlattığı sempozyumda, özellikle Türkiye’de tasarrufa yönelik eğilimin güçlendirilmesinin amaçlandığının üzerinde duruldu. Sempozyumda yurt içi ve yurt dışından birçok üst düzey bürokrat, bilim insanı, finans kesimi yöneticileri ve seçkin katılımcılar da yer aldı.

 

Benzer Yazılar
Birevim

Arabayı Getir Evi Al, 2023 Araba Takas Kampanyası

Birevim

Orta Gelirliye Müjde! Yeni Evim Konut Finansman Programı

Birevim

Birevim İle Ev Sahibi Olan Mutlu Ailelerimiz

Birevim

Yeni Evlenecekler İçin Ev Alma Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 − four =