2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Ekonomi & FinansRöportajlar

Faizin Olmadığı Sistemle Yılda 2 Milyon Ev Satılır

Faizin Olmadığı Sistemle Yılda 2 Milyon Ev Satılır

Tek başına tasarruf edenleri, tek çatı altında buluşturarak ev sahibi yapan sistem Türkiye’de yeni yeni gelişiyor. Birevim’in Yönetim Kurulu Başkanı Çiftçi’ye göre bu sistemle yıllık konut satışı 2 milyona çıkabilir.

Tasarrufa dayalı faizsiz konut satışı Türkiye’de yeni yeni gelişiyor. Tek başına tasarruf eden kişileri, kurumsal bir çatı altında buluşturarak ev  otomobil sahibi yapmayı esas alan sistemi özellikle dar gelirli kesim tercih ediyor. Fuzul ve Eminevim’in ardından bu sistemi kuran yeni oyunculardan Birevim’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi’nin verdiği bilgiye göre, bu sistem büyüdükçe insanların satın alma gücü gelişecek. Çiftçi “Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yıllık 1.3 milyon seviyesinde olan konut satışını 2 milyonlara çıkarabiliriz” dedi.

BİRLİKTE TASARRUF

“Bizim gibi 10 kurum olsa bu sektör gelişir” diyen Çiftçi insanların ev almak için üç yöntemi bulunduğunu belirterek “Kurumsal bir tasarruf, bireysel tasarruf ya da bankadan kredisi. Özelikle konu kredi çekme noktasına geldiğinde vatandaşlar, evin değerinin yarısı kadar faiz ödemek zorunda kalıyor” dedi. İşte bu noktada kendilerinin devreye girdiğini anlatan Çiftçi “Bu model, birlikte tasarruf yapma modeli. Diyelim bir kişinin bugün 100 bin liraya ihtiyacı var. Bin lira tasarruf etmek için 100 ay beklemek durumunda. Oysa 100 kişi bir araya gelip birlikte hareket ederse her ay bir kişi 100 bin liranın sahibi oluyor. Sırası gelince de o parayı alıp evinin parasını ödüyor” dedi. 100 kişilik grupta 300 bin lira üzerinden örnek veren Çiftçi “Sıra tespitli tasarruf yöntemiyle bu kişi 45 bin lira peşinat vermiş olsa, evini teslim almadan önce aylık 2.550 ödüyor, evine alınca da 3.750 ödüyor. Teslim tarihi aralığı ise ortalama 1-40 ay” dedi. Dünyada da benzer sistemler kullanıldığını anlatan Çiftçi “Avrupa’da 100 yıl aşkın Tasarruf Yapı Sandıkları var. Öncülüğünü de yapan Almanya. Büyüklüğü 110 milyar Euro’ya ulaştı. Örneğin 40 ayda 40 bin Euro biriktirene 2 katını veriyor. Bizim tek farkımız ise faiz olmaması” diye konuştu.

DİYANET’İN GÜNDEMİNDE

Murat Çiftçi’nin verdiği bilgiye göre Diyanet, 12-14 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceği ‘Dini Meseleler İstişare Toplantısı’nın ‘ gündemine konutu da aldı. Buna göre zirvede ‘Tasarrufa dayalı finansman sistemleri, Kira sertifikaları ve TOKİ uygulamaları’ da tartışılacak. Çiftçi ‘Tasarrufa dayalı sistemle ilgili bir başlık açılması iktisadi ve fıkhi açıdan bir sunum yapılması çok önemli’ dedi.

Ev fiyatları çok arttı artık duracak

Çiftçi uzun dönemdir konut fiyatlarından her yıl ortalama yüzde 10-15 artış yaşandığını belirterek fiyatların artık durağan hale geleceğini söyledi. Çiftçi “Fiyatlar bundan sonra stabil gider” dedi. Çiftçi fiyatların bu kadar artmasını ise şöyle anlattı: “Birçok proje yapıldı. Projelerde kendi içinde taksitlendirme de başladı. Bankalarla anlaşıldı ve fiyatlar ona göre belirlendi. Aslında bu projenin 3-4 yıl sonra alacağı değer fiyatlanmış oldu. Fiyatlarda bu şekilde bir tetiklenme yaşandı. Ama artık fiyatlar tırmanmaz.”

YAŞAR KIZILBAĞ / Star Gazetesi

 

Benzer Yazılar
Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansı ile Tarihte Gücüne Güç Katan Ülkeler

BirevimEkonomi & FinansGenel

Tasarruf Finansmanı Ekonomiye Nasıl Katkı Yapacak?

BirevimEkonomi & Finans

BDDK'dan 21 Tasarruf Finansman Şirketine Tasfiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − five =