2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Bilgi Bankası

Kamulaştırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kamulaştırma Nedir

Kamu yararının olduğu durumlarda devlet, bu yararı gözeterek özel olan mülklere el koyabilmektedir. Kendi himayesine bu mülkleri alarak kamu yararına kullanabilme hakkı olduğu için kamulaştırma kavramına devletleştirme de denmektedir. Peki kamulaştırma nedir, nasıl yapılmaktadır ve kamulaştırma ne zaman kesinleşir?

Kamulaştırma kavramı hayatımızda da sıklıkla rastladığımız kavramlardan biridir. Bir kamulaştırma işleminin yapılması için devlet tarafından ön görülen bazı şartların gerçekleşmiş olması da gerekir. Bazı durumlarda ise özel mülk sahipleri kamulaştırmaya maruz kalmış olabilir.

Kamulaştırma Nedir?

Bir diğer ismi devletleştirme olan kamulaştırma bir kişiye yani şahsa ait taşınmaz malların belirli bir proje kapsamında amacına uygun olarak hastane, okul, yol gibi kamunun ortak kullanımı olan ihtiyaçların hizmet vermesi için dönüştürülmesi işlemidir. Bu kapsamda kamu yönetimleri yasalar gereği hizmetleri yerine getirmektedir. Bu kamu yönetimleri yasalardan dolayı özel mülklere el koyarken mal sahibi kişilere karşılığında gerekli ödemeyi yapmaktadır. Bir kamulaştırmanın yapılabilmesi için yönetimlerin alınan kararları kanunda yer alan üst yönetim organlarına onaylatmaları gerekmektedir. Kamunun faydasına yapılan kamulaştırma işindeki kararları Cumhurbaşkanı ya da bakanların da verme yetkisi vardır. Böyle bir durumda ayrı bir onaylatma sistemi devreye girer.

Kamulaştırma Nasıl Gerçekleştirilir?

Kamulaştırma kararı verildikten sonra kamulaştırılma süreci başlamaktadır. Kamulaştırma kararını hangi yönetimin verdiği de onay sürecinde değişik süreçlere neden olabilir. Bundan dolayı genel hatlarıyla aşağıda kamulaştırma işinin nasıl yapıldığı konusunda listeleme yöntemine gidilmiştir. Kamulaştırma sürecinin adımları şöyle sıralanmaktadır:

  • Bir kurum ile ilgili devlet tarafından kamulaştırma kararı verildikten sonra bu kararın tapu kütüğüne yazılması gerekir.
  • Yönetim söz konusu yazım işlemi için ilgili konu olan taşınmazın bağlı olduğu tapu yönetimine bildirimde bulunur.
  • Bildirim doğrultusunda tapu kütüğü belirtmeler bölümü devreye girer.
  • Belirtmeler kısmındaki ilgili yazım “2942 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirtmedir” şeklinde yapılmaktadır. Bu belirtme bir uyarıcı niteliği taşımaktadır.
  • Yetkililer bu belirtmeyi bilerek okuyarak ve kabul ederek tapu yönetimi işlemlerini uygulamaya başlar.
  • Tapu yönetimi sonucu, kamulaştırma kararını almış olan ilgili yönetime iletir.
  • Bu noktadan sonra kamulaştırma ederi tespit edilir. Taşınmazın mülkiyete geçirilmesi için karar sonuçlanır ve ilgili mahkemeden de gereken belge talep edilir.

Kamulaştırılma kararı alındıktan sonra ilgili yönetim bazı bilgileri özel mülk sahibine yazılı olarak bildirir. Bu bildirilerin arasında kanun maddesine göre belirlenmiş taşınmazın bedeli, pazarlıkla satın almak, farklı bir taşınmazla takas etmek şeklinde değiştirmek gibi bildiriler de bulunmaktadır.

Kamulaştırma kanununda bulunan bedel tespiti konularında dikkat edilen bazı noktalar mevcuttur. Bunlar, tür, yüz ölçümü, vergi beyanı, resmi makamlarca belirlenmiş kıymet taktirleri, değeri etkileyen niteliklerin ayrı ayrı hesaplanması, cins, ilgili taşınmazın koşullara uygun şekilde kullanılması halinde gelecek olan net gelir, bedel tespitinde etkili olan durumlar, yıpranma payı, maliyet hesapları gibi noktalardır.

Kamulaştırma Ne Zaman Kesinleşir?

Kamulaştırma süreci belli aşamaları kapsamaktadır. Sonuç olarak kamulaştırma işinin kesinleşmesi için belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Kamulaştırma işlemi sonrasında özel mülk sahiplerine devlet himayesine mallarının geçmesi dahilinde bir bedel ödemesi yapılır. Bu bedel, kamulaştırma kesinleştiğinde gerçekleşmektedir. Bir taşınmazla ilgili devlet tarafından kamulaştırma kararı alındıktan sonra süreçler ve kararın onaylatılması ortalama olarak 6 aylık bir zamanı kapsamaktadır. Söz konusu taşınmaz malın değeriyle ilgili savunma ve delil ilan tarihinden itibaren on gün içinde ilgili mahkemeye yazılı olarak bildirilmelidir. Bu ilandan itibaren hak sahipleri bir ay içinde itiraz hakkına sahiptir. İtiraz edilmezse kamulaştırma bedeli ödeneceğine karar verilir.

Benzer Yazılar
Bilgi Bankası

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

Yapı Kullanma İzin Belgesi Nedir?

Bilgi Bankası

İskan Nedir? İskân Nasıl Alınır?

Bilgi Bankası

6 Adımda Ev Nasıl Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen + 12 =