2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Röportajlar

Murat Çiftçi: Faiz ve döviz lobisinin saldırılarına karşı, yerli ve milli tasarruf modeli dönemi

Faiz ve döviz lobisinin saldırılarına karşı, yerli ve milli tasarruf modeli dönemi

Faiz ve döviz lobisinin ülkemize yönelik finansal saldırılarına karşı, yerli ve milli tasarruf modelinin kullanılarak başarılı sonuçlar elde edileceğini belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi ile Birevim’in kendine özgü tasarruf modelini ve güncel meseleleri konuştuk. 

 • Son dönemde ülkemize ve ekonomimize karşı yapılan saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son günlerde dozunu artıran bu saldırıların sadece döviz, faiz, ekonomik yaptırımlar gibi finansal enstrümanlarla değil, yapılan açıklama ve haberlerle, atılan tweetlerle Türk halkının algısına ve psikolojisine dönük topyekun gerçekleştiriliyor olduğunu görüyoruz.

ABD Başkanı Trump attığı tweette “Türkiye ile çelik ve alüminyum ticaretinde gümrük vergisini arttıran uygulamaya onay verdim. Para birimleri Türk Lirası güçlü dolarımız karşısında hızla değer kaybediyor. Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda hiç iyi değil.” demişti. Bu bize saldırıların sadece tek yönden olmadığını, aynı zamanda büyük bir algı operasyonun da yapıldığını gösteriyor.

Üç cümlelik bu tweetin ilk cümlesi ekonomimize yönelikken, ikinci ve üçüncü cümlesi ise Türk halkının algısına ve psikolojisine saldırıdır. Bizim üzerimize düşen; her şeyden önce moral ve motivasyonumuzu kaybetmeyip, birlik ve beraberlik içinde her zamankinden daha fazla çalışmak ve kararlı bir şekilde yolumuza devam etmek olacaktır.

Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Türk halkı olarak beklentilerimiz, anlık müdahalelerle kısa vadede çözümler olmamalı. Hükümetimizin açıkladığı yeni ekonomi modelimizle orta ve uzun vadede bu sorunların üstesinden daha güçlü geleceğimize olan inancımız tam olmalı. Bizler bu süreçten ülkemizin daha güçlü çıkacağına inanıyoruz.

 • Bahsettiğiniz yerli, milli ve helal tasarruf modelinizden ne anlamalıyız?

Yerli olmasından; bu toprakların gerçeklerine, değer ve hassasiyetlerine sadık kalarak fikri ve eser hakları yerli bir girişimciye ait olan bir finansal çözüm anlamalıyız.

Milli olmasından ise şunu anlıyoruz: Sunmuş olduğumuz finansal modelde, birlikte tasarruf ön planda olup, insanımızın yaptığı tasarruflar milli ekonomin in içinde başlar ve tüm sonuçlarıyla ülkemiz ekonomisine doğrudan katkı sağlar. Gayrimenkul ve araba almak isteyen aileler dış kaynaklı fonlar kullanmadan, birlikte tasarruf yaparak, faizsiz ve vade farksız şekilde ihtiyaçlarını giderirler.

Modelimizin helal olması demek;

 • Birevim’in geliştirdiği finansal model, faizsizlik prensibine göre hazırlanmıştır.
 • Müşterilerimiz faiz, vade farkı ve kira yardımı gibi ek maliyetler ödememektedir.
 • Modelimizde ailelerin yapmış olduğu tasarruflar farklı alan ve yatırımlarda değerlendirilmeyip, sadece müşterilerin gayrimenkul ve araba almalarında kullanılır. Yani tasarruflar neticesinde elde edilen tüm fayda, tekrar tasarruf sahiplerine döner, amacı dışında kullanılmaz.
 • Tüm süreçler yapılan sözleşme gereği, müşterilerimizle şeffaf bir şekilde paylaşılarak izinleri (muvafakat) alınır.
 • Birevim modeline neden ihtiyaç var?

 Günümüzde her isteyenin kredi kullanamaması gibi ciddi bir sorun var. Bu hem kişilerin gelir seviyesinin düşüklüğünden hem de maliyetlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Konut kredisi kullanımında bugün toplumun büyük bir kesimi kredibilite sorunlarından dolayı bankaların müşterisi olamıyor. Dar ve orta gelirli aileler ayda maksimum 1-2 bin lira tasarruf yapabiliyorsa, bugünkü sistem bu ailelerin kredi kullanmasına izin vermiyor. Dolayısıyla Birevim’in tasarrufa dayalı finansman modeli dar gelirli ailelerin de gayrimenkul sahibi olmalarına olanak tanıdığı için ilgi görüyor. Biz aslında hiçbir zaman bankaların rakibi olarak piyasada yer almıyoruz. Aksine, bankalardan hizmet alamayan toplumun önemli bir kesimine hizmet sunuyoruz. 

 • Tasarrufa dayalı yöntemlere duyulan ilginin nedeni nedir?

Türkiye’de yılda ortalama 1 milyon 400 bin konut satışı gerçekleşiyor. Bunun 2 milyon seviyelerine çıkması ancak tasarrufa dayalı modellerin yaygınlaşması ile mümkün olur diye düşünüyorum. Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeli özellikle orta ve alt gelir grubunda bulunanların satın alma gücünü artırıyor. Onların da ev sahibi olmasını sağlıyor.

Biz, mevcut ev alma yollarından hizmet alamayan, almakta zorlanan ya da almak istemeyen kişilerin ihtiyaçlarına çözüm olmaya yönelik yöntemler sunuyoruz.

Diyelim ki, mevcut ev alma yollarından hizmet almadınız ya da alamadınız. Kendiniz tasarruf yapmaya karar verdiniz. Kiranızı ve diğer tüm ödemelerinizi yaptıktan sonra ailece her ay 1.000 TL kenara koyabiliyorsunuz, 100 bin TL değerinde bir ev alabilmek için 100 ay beklemeniz gerekecektir.

Biz, Birevim olarak tam bu noktada devreye giriyoruz, “birlikte tasarruf yapmanıza olanak sağlayarak” bu bekleme süresini kısaltıyoruz. Dolayısıyla hızlı, kolay ve ekonomik şekilde ev sahibi olunuyor. 

 • Birlikte tasarruf yaparak teslim süresi nasıl kısalıyor?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler, Sıra Tespitli Tasarruf Yöntemimizin ikinci versiyonu ile 80, 100, 240, 365 ve 480 kişilik vb. tasarruf programlarımıza dahil oluyorlar.

Noter huzurunda yapılan sıralama ile evlerini alacakları tarihler belirleniyor. Evini teslim alan her müşterimiz artık kiradan kurtulup kendi evine taşındığı için aylık ödediği taksitlerinde evin değerinin binde 4,5’i oranında artış yapılıyor. Bununla birlikte tasarruf programında bulunan tüm müşterilerin taksitlerinde evlerini teslim almış ya da almamış olsalar da yılda bir defaya mahsus taksitinin %8’i oranında artış yapılıyor. Hal böyle olunca yapılan ödemeler erken teslim ve borcun olması gerekenden çok daha erken bitmesine imkan tanıyor. 

 • Birevim modelinin banka kredisine göre ne gibi avantajları var örnekler misiniz?

Günümüzde bankadan 300 bin TL için kredi kullanmak isteyen bir orta gelirli aile, 120 ay vadede en düşük aylık taksit ortalama 5.360 TL, ve toplamda 643.200 TL ödemek zorunda kalıyor. Bu aylık taksit orta ve alt gelir grubunda bulunanlar için ödenmesi imkânsız bir tutar. 300 bin TL kredi kullanımı durumunda ödenmesi gereken 5.360 TL taksit, Birevim yöntemlerinde aynı tutar için 365 kişilik tasarruf programında evini teslim almadan önce peşinat vermezse 822 TL oluyor. Evini teslim aldıktan sonra ise ödeyeceği taksitler ortalama 2.200 TL oluyor. Bu taksit, kredi kullanımında ödenen taksitin yarısından daha az.

365 kişilik tasarruf programımızda müşterimiz hiç peşinat vermez ve evini ilk sırada alırsa toplam borcu 102 ayda bitiyor. Böylelikle Birevim; 300 bin TL değerinde bir evi orta ve alt gelir grubunda bulunanlar için ulaşılabilir hale getirmiş oluyor.

Konut fiyatlarının ve kredi faizlerinin yükseldiği bu dönemde, bankada talebi geri çevrilen orta ve dar gelirli aileler için ‘Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemleri’ öne çıkıyor. “60, 80, 120, 180, 240, 365 veya 480 kişilik tasarruf programlarına dâhil olarak da aylık ödemek istediğiniz taksitleri kendiniz belirleyebilirsiniz. 270 TL, 330 TL, 500 TL, 1000 TL, 2000 TL, 3000 TL taksitlerden dileğinizi seçip kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz.

Dilerseniz hiç peşinat vermeden ev sahibi olabilirsiniz. Birevim’in tasarrufla ev alma modeliyle faiz ödemeden, hiç fark vermeden hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde ev sahibi oluyorsunuz. 

 • Tasarruf programındaki kişileri nasıl güvence altına alıyorsunuz?

Birevim olarak müşterilerimize pek çok teminat seçeneği sunuyoruz; ancak bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir teminat metodumuz var. Biz buna 4T diyoruz.

Açılımı ise; tasarruf, tahsilat, teslimat, teminat. Önce müşterilerimiz girmek istediği tasarruf programını belirleyerek tasarruf yapmaya başlıyor. Böylelikle ilk T gerçekleşmiş oluyor.  Ev sahibi olmak isteyen kişiler, her ay düzenli olarak tasarruflarını ve varsa peşinatlarını Birevim hesabına kendi müşteri numarasıyla gönderirler. Böylelikle tasarruflar tahsilata dönüşerek ikinci T gerçekleşmiş olur. Gerçekleşen tahsilatlar neticesinde elde edilen tutar ile ev sahibi olma zamanı gelen kişilere teslimat yapılır.

Birevim, teslimatı yapılan gayrimenkule diğer müşterilerin haklarını korumaya yönelik “satılamaz kaydı” koyar. Yapılan her teslimat, evini henüz teslim almamış diğer müşterilerin güvencesi anlamına gelir. Evini teslim almış bir müşteri, evini henüz teslim almamış diğer müşterilerin de ev sahibi olabilmeleri için kalan borcunu Birevim’e ödemekle yükümlüdür. “Birevim’in alacakları” hesabında tutulan ve satılamaz kaydı konulan gayrimenkul, evini teslim almamış diğer müşterilerin teminatını oluştururken, bu teminat şekline “ipotek teminat yöntemi” diyoruz. 

 • Bu modelin yasal altyapısı ne durumda?

BDDK uzun süredir tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle ilgili mevzuat çalışmaları yapıyor. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Çalışmalar sonuçlandığında sektörümüz için güzel gelişmeler yaşanacağını düşünüyorum. Şeffaflık, denetim, rekabet koşulları, hesap verebilirlik gibi konularda sektör kazanımlar elde edecektir. Birevim olarak mevzuatı beklemeden bu ilkeler doğrultusunda ilerlemeye hassasiyet gösterdik ve göstereceğiz.

Mevzuatla birlikte sektörümüzde %18 olan KDV oranının makul bir seviyeye düşürülmesi ve bankalara sağlanan ipotek imtiyazlarının sektörümüze de sağlanması, aynı zamanda bu yöntemlerden yararlanmak isteyen kişilere devlet teşvikinin de verilmesi, tasarrufa dayalı yöntemlerin tabana yayılmasını sağlayacaktır. 

 • Birevim’in yatırımlarından bahseder misiniz?

 Bizler yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yeni şubeler açıyoruz. Bu açılan yeni şubelerde Tasarruf Akademi ile yüzlerce çalışan istihdam ediyoruz. Her ay gerçekleştirdiğimiz satışlarımız bir önceki aya göre artıyor ve büyümeye devam ediyoruz. Teslimatlarımız şu an aylık 250 – 300 seviyelerinde, bu tutar yıl sonunda 400 civarı olacak. Şu an Türkiye genelinde 43 şube, ortalama 550 çalışanla hizmet veriyoruz. Ordu, Batman ve Sivas şubelerimiz de Ağustos ayında faaliyete geçiyor. Yıl sonun da ise 52 şube hedefimiz vardı bunu 60 şube olarak revize ettik.

 • Tasarruf Akademi nedir, bahseder misiniz?

Birevim ve Viof A.Ş. iş birliği ile Tasarruf Akademi çatısı altında tasarrufa dayalı faizsiz finans sektöründe faaliyet gösteren firmalar için yetişmiş çalışan sağlıyor. Tasarruf Akademi ile Birevim için 2018 yılında 500 yetişmiş çalışan oluşturmayı hedefliyoruz. Tasarruf Akademi tasarrufa dayalı faizsiz finans sektörüne yetişmiş eleman sağlarken aynı zamanda istihdama da katkıda bulunuyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sektörü uzmanlık programı, mesleki gelişim programı ve yönetici yetiştirme programlarını uyguluyor. Akademiyi başarıyla bitirenlere Birevim’de iş garantisi veriyoruz. Bu sektör hızla büyüyen bir sektör. Tasarruf Akademi’de eğitim alanlar adeta geleceğin sektörü ve mesleği için iş gücü anlamına geliyor. Tasarruf Akademi de aralıksız eğitim faaliyetleri sürdürülüyor. Yılın 365 günü bu çatı altında eğitim var.

Benzer Yazılar
GenelRöportajlar

Taylan Erler ve “Karavanda Tasarrufla Minimal Yaşam”

BirevimBirlikte TasarrufEkonomi & FinansRöportajlar

Birevim ile İşini Büyütenler · Ordu

BirevimGenelRöportajlar

Gelecek “Bir Gelecek” ile Güzel

BirevimEkonomi & FinansGenelRöportajlar

Birevim ile İşini Büyütenler · İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen + fourteen =