TOPLAM
TESLİMAT
TOPLAM
TASARRUF
SAHİBİ

Tasarruf Finansman Şirketleri

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman şirketleri, bireylerin konut, araç veya çatılı iş yeri ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine vesile olan, faizsiz finansman yöntemleriyle çalışan kurumlardır. Bankacılık sisteminin aksine bireyler “borçlanmadan” kendi birikimleriyle ev veya araç ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tasarruf Finansmanında ön ödeme, ara ödeme, faiz, vade artışı gibi ek maliyetler bulunmaz. Tasarruf finansman şirketleri bireylerde yüksek gelir veya yüksek kredi notu şartı aramaz. Gelir durumunuz ne olursa olsun bütçenize en uygun şekilde tasarruf yöntemi sunar.

Tasarruf finansman şirketleri hangileri dendiğinde son yıllarda sayının hızla arttığını söyleyebiliriz. Ancak yeni yasa ile bu şirketlerden bir kısmının şartları yerine getiremeyeceği görülebiliyor. Sektörün ilklerinden olan Birevim, dürüst ve yenilikçi adımlarla sektörünü ve markasını büyütmeye devam ediyor.

Tasarruf Finansman Şirketi Birevim

Tasarruf Finansının Mimarı Birevim, kurulduğu günden bu yana, sektöründeki diğer markaların kullandığı ve finansal argümanlara uygun olmayan benzetmeleri dışlayarak kendine ait Birlikte Tasarruf Finansı Yöntemi ile çalışıyor. İnsan merkezli sosyal finans anlayışı ile faaliyetlerini sürdüren bir finansman şirketi olan Birevim, sektörün ilk firmalarından biridir.

Faizsiz ev ve araç sahibi yapan Birevim, kurulduğu günden bugüne yüzbinlerce kişiyi ev, araç, iş yeri vb. sahibi yapmıştır. Tasarruf Finansman kanununun hazırlanmasında büyük katkı sağlayan Tasarruf Finansman Şirketleri arasında bulunan Birevim, bu kanunun çıkması için var gücüyle çalışarak bu süreçte aktif bir rol oynamıştır.

Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı

Uzun zamandır beklenen tasarruf finansman kanunu yasalaştı. Kanunla birlikte tasarruf finansmanı sektöründe yeni bir dönem de başlamış oldu. Kanunla birlikte, sektörün ismi Tasarruf Finansman olarak adlandırılırken, Tasarruf Finansman BDDK gözetim ve denetimine tabi olacak ve sadece uygun görülen tasarruf finansman şirketleri BDDK’ya üye olabilecekler.

“Kısaca Tasarruf Finansman kanunu nedir?” sorusuna yanıt verecek olursak; Tasarruf Finansı sektöründe faaliyet gösteren firmaları, artık BDDK’nın gözlem ve denetimine tabi tutan ve şirketlerin faaliyetlerini ilgili yasanın belirlediği kurallar çerçevesinde sürdürebilmesini zorunlu kılan bir kanundur.

Peki, Tasarruf Finansman yasasında neler var? Tasarruf sahiplerini ve şirketleri bu süreçte neler bekliyor? Gelin yanıtlarına birlikte bakalım…

Tasarruf Finansman Kanunu Neleri Kapsar?

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren pek çok kişi “Tasarruf Finansmanı nedir?” soruna yanıt arıyor. Kısa bir şekilde açıklamak gerekirse: “Bireylerin tasarruf finansman şirketleri vesilesiyle tasarruf yaparak; konut, araç veya iş yeri ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.” diyebiliriz. Tasarruf Finansman yasası da bu sürecin hem şirketler hem de Tasarruf Sahipleri açısından nasıl düzenlenmesi gerektiğini kurallara ve standartlara bağlayan bir kanundur.

Tasarruf Finansman kanunu şartlarına göre, kurulmuş ya da kurulması öngörülen Tasarruf Finansman faaliyetine ilişkin süreçlerin anlaşılabilmesi için aşağıdaki kavramlar eklendi:

  • Tasarruf Finansı Organizasyon Ücreti
  • Tahsisat
  • Tasarruf Finansman Faaliyeti
  • Tasarruf Fon Havuzu

Bu kavramlara kısaca bir göz atalım.

Tahsisat tasarruf finansman sözleşmesine istinaden tahsisata hak kazanılmasına istinaden işleme konulur. Tasarruf birikimlerini ve sözleşme kapsamında taahhüt edilen finansman tutarının müşterinin, mirasçısının ya da vekili olan kişinin konut, çatılı iş yeri veya taşıt edinmesi amacıyla satıcı konumundaki üçüncü kişilere hesabın ödenmesini kapsar.

Tasarruf Finansman faaliyeti, bir sözleşme kapsamında işleme konulur. Sözleşme şartları önceden belirlenir ve koşullar gerçekleştiğinde konut, çatılı iş yeri veya taşıtın edinimi için faizsiz finansman esaslarına göre belirli bir süre tasarruf edilerek, sonrasında Tasarruf Sahiplerine finansman kullandırılır. 
Ayrıca toplanan tasarrufların yönetimini de içerir.

Tasarruf fon havuzu ise şu şekillerde tanımlanır:

Bunlar:

  • Belirli bir dönemde tasarruf finansman şirketi nezdindeki birikmiş tasarruflar,
  • Finansman geri ödemelerinden oluşan tutarlar toplamından, tahsisat olarak verilmiş tutarlar ile tasarruf geri ödemelerinin düşülmesinden sonra kalan tutarlar.

Denetimler BDDK Tarafından Yapılacak

Tasarruf finansman şirketleri yıllardır faaliyetlerini sürdürüyor ancak tasarruf finansman yasasına göre bundan sonra faizsiz finans şirketlerini BDDK denetleyecek. BDDK tarafından denetime ve gözetime tabi tutulan şirketler bundan böyle faaliyetlerini belirli standartlarda icra edecekler.

BDDK denetimlerinde tasarruf finansman şirketlerinde şu şartlar aranacak:

  • Sektörde güven ve istikrara zarar vermeyecek bir ortaklık yapısına,
  • İyi yönetime,
  • Yeterli mali güce,
  • Gerekli organizasyon yapısına sahip olması.

Faizsiz finansman şirketlerinin kuruluş izinleri, BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun en az 5 üyesinin aynı yöndeki oyuyla verilebilecektir.

Tasarruf Finansman şirketlerine denetim yapılacak ve yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getiremeyen şirketlerin kuruluşları gerçekleşmeyecektir.

 

Tasarruf Finansman Kanunu hakkında daha detaylı bilgi almak için Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı! blog yazımızı okuyabilirsiniz.


Formu Doldurun, Sizi Arayalım.
Adınız
Soyadınız
Cep Telefonunuz
Yaşadığınız İl
Yaşadığınız İlçe
Gelecek Planınız Hangisi?
Circle