2.500 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Genel

Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı – 7

Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı – 7

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından organize edilen “Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı – 7” 12-14 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.

Birevim’i temsilen Birevim İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Mert ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ali Duz’un katıldığı toplantıya yurt genelinden çok sayıda akademisyen, BDDK, SPK, BİST, Kalkınma Bakanlığı, TOKİ gibi kamu kuruluşlarının uzman ve temsilcileri, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan, üye ve uzmanları Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman konusunda hizmet veren başta Birevim olmak üzere firma temsilcileri, katılım bankaları yöneticileri iştirak ederek fikir, görüş ve önerilerini bildirdiler.

Türkiye’de mevcut faizsiz finansman uygulamaları, konunun uzmanları tarafından fıkhi açıdan ve çalışmaları devam eden faizsiz finans kanunu taslağı açısından ele alındı.

Yapılan toplantıda aşağıdaki başlıklar üzerinde durulmuştur.

  • Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri
  • Elbirliği sisteminde uygulanan yeni bazı yatırım araçları
  • Gayrimenkul sertifikası ve TOKİ konut edindirme yöntemi
  • Birim değer-hesap değer uygulaması ve katılım fonları
  • Alternatif kredi kartları
  • Teverruk uygulamaları
  • Kira sertifikası

Toplantıya Birevim adına katılan İcra Kurulu Üyesi Ali Duz şunları ifade etti:

Gerçekleşen bu istişare toplantısında, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sisteminin uygulanmasında genellikle iki fıkhi taban üzerinde (Karz ve Azalan Müşareke) duruldu. Yapılan tebliğlerde aşağıdaki şekilde mütalaalarda bulunulduğunu gördük.

Karz temelli fıkhi yaklaşımda tartışmalı olan iki konu; kira yardımı adı altında alınan ek maliyetlerin ve müşteri fonlarının farklı ticari amaçlarla kullanılması tamamen reddedildi. Caiz görülmedi. Bir diğer fıkhi yaklaşım olan Azalan Müşareke’de ise şu hususlara değinildi.

  • Müşteri tasarruflarından oluşan fonun farklı ticari amaçlarla kullanılmasından, müşterilere gerekli bilgilendirme yapılmadan, müşteri ve organizatör firma arasında kar zarar paylaşımına dair akit yapılmadan ve fonun asıl sahibi olan müşterilerle oluşan kar ve zararın paylaşımı gerçekleşmeden kullanılması uygun görülmedi.
  • Tasarruf sahiplerine uygulanan ve ek maliyet getiren “Kira Yardımı” hususunda, alınan kira yardımlarının müşterilere gerekli bilgilendirme yapılmadan, müşteri ve organizatör firma arasında akit yapılmadan ve kira yardımı ödeyen müşterilerle kar paylaşımı gerçekleştirilmeden, şirket lehine kullanılması da uygun görülmedi.

Biz Birevim olarak tasarruf sahiplerine sunduğumuz mevcut yöntemlerde Karz temelli fıkhi yaklaşımı esas alıyoruz.

Birevim adına toplantıya katılan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Mert ise şunları ifade etti:

“Birevim varoluşuyla faizsiz ev alma yöntemini yeniden tanımladı. Bu bağlamda tasarruf yöntemlerimizin fıkhi açıdan uygunluğuna kurulduğumuz günden bu yana oldukça hassasiyet gösterdik. Tasarruf yöntemlerimizin sürdürülebilir olmasına, tasarruf sahiplerine gereksiz ek maliyet getirmemesine, faizsiz ve helal uygunluğunun olmasına özen gösterip kırmızı çizgimiz olarak gördük. Fıkhı uygunluk arayışımızda alanının uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerde küçükte olsa şüpheli olan hiçbir uygulamaya yer vermedik. Tasarruf yöntemlerimizin hiçbirinde “Kira Yardımı” adıyla anılan ve müşteriye ek maliyet getiren uygulamalara yer vermedik. Müşterinin ödemiş olduğu taksit, peşinat, ara ödemeleri asla müşterilerin ev teslimatı dışında farklı alan ve yatırımlarda ticari amaçlı kullanmadık. Kullanılmasını da hiçbir suretle doğru bulmadık. Bunun fıkhi açıdan uygun olmadığı ve uygun görülmediği gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Oluşan tüm fonların tasarruf sahiplerinin teslimatında kullanılması gerektiğinin doğruluğuna inandık.

Yapılan bu toplantı; bugüne kadar yapmış olduğumuz uygulamaların doğruluğunu ve hassasiyetlerimizin yerinde olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından organize edilen “Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı – 7’nin önce ülkemiz ve milletimiz daha sonra tüm sektörler açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum. Gerçekleştirilen istişare toplantısının içerik detayları Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından ilerleyen zamanda halkımızla paylaşacaktır.

Benzer Yazılar
BirevimGenel

BİREVİM’in BDDK Lisansı Onaylandı

Birlikte TasarrufGenel

Yaza ev veya araba sahibi olarak girmeniz mümkün!

Ekonomi & FinansGenel

Tasarruflarla Türkiye Nasıl Daha Güçlü Hala Gelir?

GenelMerak Edilenler

Geleceğinizi Planlamanın En Yeni Yolunu Açıklıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen + five =